تجلی پایمردی بر اصول در مذاکره

مذاکره کننده ارشد رسول الله


جناب جعفر بن ابی طالب رضی الله عنه، در ابتدای بحث با تکیه بر نقاط مشترک میان اسلام و مسیحیت و بیان احکام الهی در کنار تیرگی های بت پرستی وشرک، پیام جهانی اسلام را بی کم و کاست و به اصطلاح سانسور و مصلحت اندیشی بیان و به دفاع از عقاید خود پرداخت. این بخش از احتجاجات جناب جعفر که بر منطق دین استوار بود، مورد توجه مسیحیان حبشه نیز قرار گرفت به طوری که کفار قریش را در تنگنا قرار داد.


مذاکره کننده ارشد رسول الله

واحه ؛ پایگاه سبک زندگی ولایی : این روزها بحث مذاکره و مذاکره کنندگان بحث داغی در محافل است و هرکس سعی دارد از ظن خود در بر له یا علیه فرآیند مذاکرات با غرب سخنی گوید. این میان طرفداران شیوه مذاکره دولت یازدهم، آن را بر آمده از اصول دیپلماسی و اقدامی حرفه ای معرفی  می کنند. آنچه در اینجا مغفول می ماند، این سوال است که مذاکره کننده یک کشور اسلامی قواعد و اصول مذاکره را از کدام مرجع و خواستگاه باید استخراج کرده و به کار بندد. بدیهی است پاسخ این سوال، اصول و ارزش های اسلامی است که بدون شک بر شیوه و چارچوب عمل یک مذاکره کننده  و البته نتیجه آن اثر گذار است.

شاید بررسی این اصل در یک مصداق عینی و تاریخی خالی از لطف نباشد. در صدر اسلام، زمانی که مسلمانان تحت شدیدترین شکنجه ها و سختی های فراوان از سوی کفار قریش بودند، پیامبر فرمان هجرت مسلمانان را به حبشه صادر فرمودند و جعفر بن ابیطالب را به عنوان سرپرست و نماینده تام الاختیار خود در این جمع انتخاب نمودند.

از سوی دیگر مشرکان قریش به تعقیب هجرت کنندگان پرداختند و در حبشه در حضور نجاشی، پادشاه مسیحی این کشور که رابطه خوبی با مشرکان قریش داشت، مجلسی ترتیب داده و خواستار بازگرداندن مسلمانان به قریش شدند. ترسیم مسئله به گونه ای است که مسلمانان باید بر سر جان خود و بر سر حق خود برای زندگی آزاد در سرزمینی دیگر در مقابل دلایل قریش حجت اقامه کرده و از سوی دیگر نظر نجاشی، پادشاه مسیحی حبشه را نیز جلب نمایند.

در این میان، جناب جعفر بن ابی طالب رضی الله عنه، در ابتدای بحث با تکیه بر نقاط مشترک میان اسلام و مسیحیت و بیان احکام الهی در کنار تیرگی های بت پرستی و شرک، پیام جهانی اسلام را بی کم و کاست و به اصطلاح سانسور و مصلحت اندیشی بیان و به دفاع از عقاید خود پرداخت. این بخش از احتجاجات جناب جعفر که بر منطق دین استوار بود، مورد توجه مسیحیان حبشه نیز قرار گرفت به طوری که کفار قریش را در تنگنا قرار داد.

در قسمت بعدی احتجاجات که با شیطنت عمروعاص و بیان نکات اختلاف بر انگیز در مورد حضرت عیسی شکل گرفت نیز واکنش جناب جعفر جالب است. ایشان بدون در نظر گرفتن تحریکات مشرکان و همچنین بدون در نظر گرفتن خوشامد پادشاه حبشه، کلام خداوند را که به صورت لطیفی به این مسئله پرداخته است تلاوت نمودند. جالب اینکه این پایمردی بر سر اصول و در بدترین شرایط و سخت ترین موقعیت به نفع مسلمانان تمام شد.

این نمونه یکی از صدها نمونه پایمردی مسلمین بر ارزش ها و مشاهده تحقق وعده های الهی است که درس خوبی برای کسانی به شمار می رود که به بهانه هر مصلحتی حتی کلام و حکم خداوند را سانسور می کنند تا مبادا غرب از آن ها برنجد.


Reply
no
0
yes
2
محمد هادی توحیدی
1393/11/27 - 07:29
یعنی من عاشقتونم .
بعضی از مطالب سایت از جمله همین مطلب از بهترین کمدی های لورل و هاردی هم جذابتره .
دمتون گرم . ادامه بدید .


no
1
yes
0
1393/11/27 - 07:42
دقیقا کدام قسمتش برای شما خنده دار هست؟ رئیس جمهور محترم که مذاکرات رو به مذاکره پیامبر تشبیه می کنه خنده نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟


Reply
no
1
yes
1
محمد هادی توحیدی
1393/11/27 - 08:25
بی خیال برادر . خودت بهتر میدونی

نام شما:


ایمیل شما:
نظر شما:حدیث روز
الحذر الحذر، فولله لقد ستر حتی کانه قدر غفر ؛ هشدار هشدار! به خدا سوگند چنان پرده پوشی کرده که پنداری تو را بخشیده است. نهج البلاغه؛ حکمت 30:امیر المومنین علی علیه السلام
نظر سنجی

نظر شما در مورد طرح جدید و گرافیک واحه چیست؟؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف
مشاهده نتایج