خودسازی و دیگر سازی در جامعه اسلامی

جهاد با شیطان ؛ کار فردی یا حرکتی جمعی


امروزه برخی از متدینین علی رغم دارا بودن ظرفیت های بالا برای انجام کارهای فرهنگی و توانایی گسترش معارف اسلامی و انقلابی، با بیان تقدم خود سازی فردی بر دیگر سازی از ادای وظیفه و تکلیف در عرصه فرهنگ شانه خالی می نمایند؛ این در حالی است که بررسی آیات و روایات نشان می دهد که در نهایت امر، مسیر سلوک یک مسیر جمعی بوده (مانند منطق الطیر) و در اسلام هدایت جمعی یک اصل خدشه ناپذیر است و متوقف بر سلوک فردی نیست، بلکه هم عرض و همسو با آن می باشد و اساس بعثت انبیا و هدایت اولیای الهی نیز هدایت جامعه انسانی به مثابه یک کل و یک حرکت جمعی به سوی نور هدایت است.


جهاد با شیطان ؛ کار فردی یا حرکتی جمعی

واحه ؛ پایگاه سبک زندگی ولایی : رسول خدا دسته ای را به جهاد فرستاد و چون برگشتند، پیامبر فرمود: مرحبا بر مردمی که جهاد اصغر را انجام دادند و جهاد اکبر برعهده آن هاست. عرض شد یا رسول الله جهاد اکبر کدام است؟ فرمود: جهاد با نفس.(الامالی صدوق؛ص 467)

 حدیث شریف فوق که جزء معروف ترین احادیث اخلاقی و سلوکی می باشد، توسط عده ای به عنوان مدرک و سند تقدم کار فردی بر سلوک جمعی استفاده می گردد در حالی که در حدیث فوق نشانه ای از اشاره به  ارجحیت سلوک فردی یا اجتماعی دیده نمی شود و صرفا بر فضیلت جهاد با نفس در برابر جهاد با دشمن خارجی یا به عبارت امروزی تر، دلالت بر فضیلت و اهمیت جهاد نرم بر جهاد سخت دارد.

 بر اساس آموزه های قرآن کریم، استراتژی شیطان در مبارزه و دشمنی با انسان، استراتژی گمراهی حداکثری است.(قال رب بما اغویتنی ...لاغوینهم اجمعین؛حجر،39) شیطان برای تحقق این استراتژی خود اقدام به تشکیل گروه و جامعه شیطانی می نماید که در قرآن از آن به حزب شیطان یاد می شود(مجادله،19) و روش شیطان و جامعه شیطانی برای مبارزه با تحقق هدایت الهی عبارت از ایجاد تزاحم و سد راه نمودن مسیر هدایت الهی است.(...لاقعدن لهم صراط المستقیم؛اعراف،16)

 قرآن جریان هدایت و ظلالت را به جریان نور و ظلمت تمثیل می نماید که بر اساس آن، انسان همواره دو انتخاب در مسیر پیش روی خود در زندگی خواهد داشت، راه نور و تاریکی، راه نور عبارت از راه وحدت و برگزیدن ولایت الهی و راه تاریکی عبارت از راه تفرقه و برگزیدن ولایت شیطان و جامعه شیطانی است و خداوند اینچنین در آیه 257 سوره بقره، امر هدایت و گمراهی را امری جمعی توصیف نموده است.

 اما استراتژی قرآن برای مقابله انسان با این دشمن خطرناک که برنامه ریزی حساب شده ای برای گمراهی حداکثری انسان ها و خارج ساختن آن ها از دایره نورانی ولایت الهی دارد چیست؟

 خداوند در مقابل حرکت شیطان برای تشکیل جامعه گمراه و تشکیل حزب شیطان، تشکیل جامعه الهی حول محوریت ولی الهی(واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا؛آل عمران،103 ) را برای بشر برگزیده است. یعنی در مقابل گمراهی حداکثری و تشکیل حزب شیطان، هدایت حداکثری و تشکیل حزب الله را  تحت سرپرستی ولی الهی برای بشر قرارداده است.(و من یتول الله و رسوله و الذین آمنوا، فان حزب الله هم الغالبون؛مائده 56) به واقع در جهان عامل گمراهی پیروی از شیطان و عامل هدایت پیروی از ولی الهی است که شیطان نفوذی در او ندارد.(...الا عبادک منهم المخلصین؛حجر،40)

 پس صحنه نبرد میان ظلمت و نور، هدایت و گمراهی و عقل و جهل، به این شکل برای انسان طراحی شده است. شیطان برای گمراهی حداکثری انسان برای ایجاد جوامع منحرف و گمراه  و در نهایت هلاکت انسان در گمراهی تلاش می نماید و همه توان خود را مصروف می دارد تا حاکمیت ولی الهی در جهان محقق نگردد. 

ولی الهی  نیز در راستای ایجاد مدینه فاضله نبوی که جامعه ای الهی و رو به رشد و کمال و هدایت است می کوشد تا در سایه آن هدایت حداکثری و رشد و شکوفایی و کمال انسان تحقق یابد.

 از این رو ضرورت تشکیل جامعه هدایت شده و هدایت گر برای تحقق هدایت حداکثری در مقابل گمراهی حداکثری شیطان امری بدیهی و با اهمیتی غیر قابل انکار است و مهم ترین عرصه مبارزه انسان با شیطان در همین مبارزه نرم و کشاکش هدایت و ظلالت تعریف می گردد که هم دارای ابعاد فردی و هم اجتماعی است.


خود سازی     جهاد با نفس     کار فرهنگی     عرفان کاذب     عرفان نوظهور                        
نام شما:


ایمیل شما:
نظر شما:حدیث روز
الحذر الحذر، فولله لقد ستر حتی کانه قدر غفر ؛ هشدار هشدار! به خدا سوگند چنان پرده پوشی کرده که پنداری تو را بخشیده است. نهج البلاغه؛ حکمت 30:امیر المومنین علی علیه السلام
نظر سنجی

نظر شما در مورد طرح جدید و گرافیک واحه چیست؟؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف
مشاهده نتایج