روشی برای احقاق حق در جامعه امروز

پیمان جوانمردان


امام علیه السلام بدو فرمود: به خدای یکتا سوگند می خورم که اگر حق مرا ندهی شمشیر خود را برمی گیرم و در مسجد رسول خدا صلی الله علیه و آله می ایستم و مردم را به «حلف الفضول » دعوت می کنم...! این خبر به گوش مردم رسید و عبدالله بن زبیر و مسور بن مخرمه زهری و عبدالرحمان عثمان تیمی و برخی دیگر از غیرتمندان به حمایت از امام علیه السلام و دفاع از پیمان «حلف الفضول » برخاسته و آمادگی خود را برای این کار اعلام کردند


پیمان جوانمردان

پیامبر فرموده است: «شهدت فى دار عبد اللّه بن جدعان حلفا لو دعیت الى مثله فى الاسلام لأجبت» که مقصود حلف‏ الفضول‏ است. یعنى: در خانه عبد اللّه بن جدعان پیمان نامه ‏اى را شاهد و گواه بودم که اگر در اسلام هم براى پیوستن به چنان پیمان‏ نامه‏ اى دعوت شوم اجابت مى‏کنم. حلف‏ الفضول‏ پیمان‏ نامه ‏اى بوده براى یارى مستضعفین و مبارزه با ستم و ظلم و پیامبر صلوات الله علیه و آله آنرا در قبل از اسلام و بعد از اسلام محترم میشمارد.(ترجمه و تحقیق مفردات الفاظ قرآن؛ج 4 ص 68)

همچنین میان حضرت امام حسین بن علی علیهماالسلام و ولید بن عتبه اموی که از سوی معاویه در مدینه حکومت داشت نزاعی درگرفت، و مورد نزاع مالی بود که متعلق به امام حسین علیه السلام بود و ولید آن را به زور غصب کرده بود.

امام علیه السلام بدو فرمود: به خدای یکتا سوگند می خورم که اگر حق مرا ندهی شمشیر خود را برمی گیرم و در مسجد رسول خدا صلی الله علیه و آله می ایستم و مردم را به «حلف الفضول » دعوت می کنم...!  این خبر به گوش مردم رسید و عبدالله بن زبیر و مسور بن مخرمه زهری و عبدالرحمان عثمان تیمی و برخی دیگر از غیرتمندان به حمایت از امام علیه السلام و دفاع از پیمان «حلف الفضول » برخاسته و آمادگی خود را برای این کار اعلام کردند، که چون خبر به گوش ولید بن عتبه رسید دست از ظلم و ستم برداشته و حق امام علیه السلام را به آن حضرت باز پس داد...(سیره ابن هشام؛ج1ص134)

اما هدف از نقل روایات فوق و یادآوری سنتی حسنه در یاری مظلومان و احقاق حق، چیزی جز شرایط کنونی جامعه و سمت و سوی حرکت آن نیست. در جامعه اسلامی امروز ما افراد برای احقاق حقوق خودشان نیز با تردید و با قدم  های سست وارد عرصه می شوند و پر واضح است که دیگر یاری دیگران در احقاق حقوقشان معنایی ندارد.

در جامعه امروز ما که به علل مختلف که قصد پرداختن به آن را نداریم، مکانیزم احقاق حق بسیار سخت و پیچیده و زمان گیر است، دیگر کسی حوصله درگیری و رفت و آمد دادگاه و کلانتری را ندارد و در بیشتر موارد حق را رها می کند و می رود. پای درد دل مردم که می نشینی از روند رسیدگی به پرونده های قضایی و شکایت در کلانتری ها حرف های فراوانی هست و البته از ضعف های قانونی. همه این ها در کنار نا آگاهی مردم از حقوق قانونی و قضایی خود باعث می شود که کسی تا کارد به استخوانش نرسد رنج دادگاه و شکایت را به جان نخرد و بزرگترین و شوم ترین اثر این ماجرا مصونیت و حاشیه امنیت و تقویت ظالم در برابر مظلوم است.

سوالی که در اینجا مطرح می شود، این است: چه باید کرد؟ طبیعتا اصلاح ساختار نظام قضایی و چابک سازی روند رسیدگی به پرونده ها اگر چه راهکار اصلی به شمار می رود، اما هم راه حلی دراز مدت است و هم به تنهایی جوابگوی مشکلات موجود نیست ضمن اینکه پرداختن به آن باید به عنوان ضرورتی در دستگاه قضایی کشور احساس و اجرا شود و امکان تزریق آن از بیرون وجود ندارد.

اما آنچه می تواند در فضای کنونی جامعه هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت موثر واقع شده و حتی اهرم فشاری برای تغییرفرآیند در دستگاه قضا باشد، تشکیل هسته های مردم نهاد و حلقه های اجتماعی محله محور است. حلقه هایی که کار اصلی آن  ها حمایت معنوی و حتی مادی از مظلوم در مقابل ظالم و انعکاس سریع و شفاف مشکلات به مسئولین و مطالبه حق مردم از آن ها باشد. گروه هایی مانند مشارکت کنندگان درپیمان حلف الفضول که از مجاری قانونی نسبت به احقاق حقوق مظلومان اقدام می نمایند.

حداقل فایده ایجاد چنین هسته هایی تغییر فضای فکری حاضر در جامعه بر علیه ظلم و در حمایت مظلوم خواهد بود که در صورت پیگیری صحیح و در چارچوب قانون، می تواند منشاء برکات زیادی در کشور و کوتاه شدن دست ظالمان از حقوق مظلومان باشد.

چنانچه خوانندگان محترم ایده و یا طرح هایی برای تشکیل چنین گروه هایی دارند در قسمت نظرات درج فرمایند تا مورد استفاده همگان قرار گیرد.

(واحه؛پایگاه سبک زندگی ولایی)


سبک زندگی     حلف الفضول     همکاری اجتماعی                                
نام شما:


ایمیل شما:
نظر شما:حدیث روز
الحذر الحذر، فولله لقد ستر حتی کانه قدر غفر ؛ هشدار هشدار! به خدا سوگند چنان پرده پوشی کرده که پنداری تو را بخشیده است. نهج البلاغه؛ حکمت 30:امیر المومنین علی علیه السلام
نظر سنجی

نظر شما در مورد طرح جدید و گرافیک واحه چیست؟؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف
مشاهده نتایج