ویژگی های شیعیان

آیا ما شیعه هستیم ؟


امروز متاسفانه توجه و تعصب شیعیان به یکدیگر در پس مشکلات اقتصادی و اختلافات فردی گم شده و هدف والای شیعه که باید از آن یک جمعیت منسجم و واحد بسازد، با توطئه دشمنان، متاسفانه در حال رنگ باختن و تبدیل شیعه واقعی به شیعه ظاهری و زبانی است. این خطر بزرگی است که امروز در کنار تهدیدات جانی و مالی دشمنان، نسل تشیع را تهدید می نماید.


آیا ما شیعه هستیم ؟

ما از این نعمت برخوردار بوده ایم که در کشور شیعه و در خانواده شیعه مذهب چشم به دنیا باز کردیم و در پای روزه ها و میان هیات ها قد کشیدیم. اما چه میزان حق شیعه بودن را شناخته و آن را ادا کرده ایم!! بسیاری از ما شیعه بودن را منحصر در محبت ظاهری به اهل بیت می دانیم ولی علیرغم فضیلت دوستی اهل بیت علیهم السلام، شیعه بودن انتظارات و وظایف و به تبع آن فضائل خاصی را نیز به همراه دارد.

"در تفسیر امام حسن عسگری علیه السلام روایتی نقل شده است که در زمان حضور امام رضا در خراسان، گروهی از شیعیان برای ملاقات با امام رضا علیه السلام به محضر ایشان شرفیاب می شوند اما امام به ایشان اجازه ورود نمی دهند. این درخواست آن ها و عدم پذیرش امام دو ماه به طول می انجامد و پس از دو ماه این افراد، به خادم امام عرض می کنند که از شیعیان امیر المومنین هستند، امام پس از شنیدن پیام آن ها اجازه ورود  می دهند اما به آن ها بی اعتنایی کرده و اجازه نشستن به ایشان نمی دهند.

این افراد خشمگین می شوند و به از امام دلیل رفتارشان را سوال می کنند، امام علیه السلام در پاسخ می فرمایند: دلیل این رفتار من ادعای شما است که می گویید شیعه امیر المومنین هستیم، وای بر شما، که شیعیان امیر المونین تسلیم محض اوامرش بودند و ذره ای در عمل به دستوراتش مخالفت و سرپیچی نکردند ولی شما در بیشتر کارهایتان با او مخالفید و در بسیاری از واجبات کوتاهی می کنید و حقوق برادران دینی خود را کوچک می شمارید. این ادعای شما ادعای بزرگی است و اگر عملتان گفتارتان را تصدیق نکند هلاک خواهید شد."

حال باید از خودمان سوال کنیم که در ادعای خود چقدر صادق هستیم و چقدر حقوق برادران دینی خود را رعایت می کنیم؟ در جهان امروز که تقریبا تمام قدرت های منطقه ای و جهانی به فعالیت نظامی و فرهنگی بر ضد شیعه و تشیع اشتغال دارند و در این راه از هیچ هزینه ای فروگذار نمی کنند، ما شیعیان که در حقیقت باید بازوی اجرایی ولایت الهی، در جهان باشیم، چه اقدامات حمایتی برای سایر شیعیان انجام می دهیم و چگونه سعی در تحقق انسجامی می نماییم که در روایات از شیعیان خواسته شده است؟

"محمد بن عجلان نقل می نماید؛ نزد امام صادق علیه السلام بودیم که مردی وارد شد و سلام کرد، حضرت از وی پرسیدند؛ برادران دینی تو چگونه اند؟ و آن مرد از ایشان تعریف و تمجید فراوانی کرد. حضرت پرسیدند؛ رسیدگی ثروتمندانتان به مستنمندان چگونه است؟ آن فرد پاسخ گفت؛ کم است.

امام باز فرمودند: رسیدگی ثروتمندان به فقیران به چه پایه است؟ که آن فرد عرض کرد؛ اعمالی را به ما یادآور می شوید که پیش ما نیست. امام فرمودند: پس آن ها چگونه گمان می کنند که از شیعیان ما هستند؟"

در روایت مشابه دیگری،" امام محمد باقر علیه السلام از یکی از یارانشان سوال می کنند، آیا در میان شما اینطور هست که یکی از برادرانتان دست در جیب شما کند و به اندازه نیازش بردارد و او هم ناراحت نشود؟ و پس از پاسخ منفی آن فرد امام می فرمایند: پس هنوز خبری نیست(یا به بیان دیگر امیدی به شما نیست)."

این مسائل مربوط به دوره ای است که شیعه تدریجا در حال شکل گیری است و تشکل های شیعی در گوشه و کنار جامعه اسلامی پراکنده اند و مسلما در زمان ما که یک کشور منسجم شیعی وجود دارد، وضع بسیار خاص تر و وظیفه حتی از این هم سنگین تر است.

امروز متاسفانه توجه و تعصب شیعیان به یکدیگر در پس مشکلات اقتصادی و اختلافات فردی گم شده و هدف والای شیعه که باید از آن یک جمعیت منسجم و واحد بسازد، با توطئه دشمنان، متاسفانه در حال رنگ باختن و تبدیل شیعه واقعی به شیعه ظاهری و زبانی است. این خطر بزرگی است که امروز در کنار تهدیدات جانی و مالی دشمنان، نسل تشیع را تهدید می نماید.

در مقابله با این آفات، از ما شیعیان خواسته اند:

-         نسبت به هم مهربان باشیم.

-         یکدیگر را از خود بدانیم و از حال هم با خبر باشیم.

-         نسبت به وضعیت یکدیگر حساس بی تفاوت نباشیم.

-         نیاز های یکدیگر را برآورده سازیم.

-         در خدمت به یکدیگر از هم سبقت بگیریم و در کارها به یاری هم شتابیم.

-         به وضع مالی فقرا رسیدگی کنیم.

-         به اوضاع فکری و فرهنگی یکدیگر رسیدگی کنیم.

-         متحد باشیم.

-         مدافع حقوق و آبروی یکدیگر باشیم...

برای تعجیل در فرج صاحب شیعه صلوات

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


صفات الشیعه     ویژگی های شیعیان     ارتباط با شیعیان                                
نام شما:


ایمیل شما:
نظر شما:حدیث روز
الحذر الحذر، فولله لقد ستر حتی کانه قدر غفر ؛ هشدار هشدار! به خدا سوگند چنان پرده پوشی کرده که پنداری تو را بخشیده است. نهج البلاغه؛ حکمت 30:امیر المومنین علی علیه السلام
نظر سنجی

نظر شما در مورد طرح جدید و گرافیک واحه چیست؟؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف
مشاهده نتایج