اهمیت احیای واسطه گری در ازدواج

معرف خوشبختی


خداوند متعال در آیه 32 سوره مبارکه نور می فرماید؛ وَ أَنْکِحُوا الْأَیامى‏ مِنْکُمْ وَ الصَّالِحینَ مِنْ عِبادِکُمْ وَ إِمائِکُمْ إِنْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ - دختران و پسران و غلامان و کنیزان عزب خود را اگر شایستگى دارند نکاح نمایید که اگر تنگدست باشند خدا از کرم خویش توانگرشان کند که خدا وسعت بخش و دانا است‏.


معرف خوشبختی

امروزه یکی از سنت های حسنه و اوامر الهی که در سایه تحمیل سبک زندگی غربی تقریبا از میان جامعه رخت بربسته و یا به شدت کمرنگ شده است، امر واسطه گری ازدواج می باشد. این روزها که جامعه ما گرفتار بیماری بی تفاوتی گشته و در مواجهه با انواع منکر ها و وظایف، عبارت "به من چه ارتباطی دارد" از دهان افراد مختلف مذهبی و غیر مذهبی شنیده می شود، امر ازدواج جوانان نیز اسیر همین بیماری بی تفاوتی شده است.

در کنار سنت های غلط و سخت گیرانه برای ازدواج جوانان و با ملاحظات حساب و کتاب های مادی که دل و دماغ ازدواج فرزندان را از خانواده ها گرفته است، ترس از آبرو! و ژست روشنفکری عدم دخالت در امور دیگران، از دیگر بلاهای خانمان سوزی است که بر دامان سنت واسطه گری در امر ازدواج نشسته است.

حال اینکه این امر در آموزه های دینی امری پسندیده و و مورد تاکید می باشد. در روایات آمده است که پدر و مادرى که با داشتن امکانات، فرزندشان را همسر نمى‏دهند، اگر فرزند مرتکب گناه شود، والدین در گناه او شریک هستند.(تفسیر نور الثقلین ذیل آیه فوق)

همچنین در مورد امر واسطه گری برای ازدواج آمده است؛ کسى که دیگرى را داماد یا عروس کند، در سایه‏ى عرش خداست‏.(همان)

به نظر می رسد، باید یک حرکت جهادی در مقوله ازدواج جوانان صورت پذیرد تا معضلات عدیده موجود در این راه را به صورت جامع حل و فصل نماید. اینکه افرادی باشند که وقت و عمر خود را صرف تجربه اندوزی، مطالعه و راهنمایی جوانان در خصوص مسائل ازدواج و انتخاب همسر مناسب نمایند، شاید یکی از مصادیق جهاد فرهنگی در جامعه امروز به شمار رود. حرکتی که باید در سایه تشویق مومنین و دلسوزان جامعه با روشن بینی و تدبیر ایجاد شده و ادامه یابد.

مسلما حیات طیبه و نسل صالح در سایه ازدواج صحیح و منطبق با معیارهای دین محقق خواهد شد که این خود گواه دیگری بر حساسیت و ضرورت ورود مومنانه و مجاهدانه به عرصه واسطه گری برای ازدواج است.

اخیرا در یکی از گروه های فعال در فضای مجازی (گروه محسنین) که اهتمام به امور فرهنگی و اقتصادی داشته و به لطف خداوند از اعضای خوش فکر و مومنی بهره می برد، حرکتی علمی و عملی در راستای امر واسطه گری در امر ازدواج در حال انجام است. در این جمع مومنانه، تلاش ها عمدتا بر پایه هم افزایی تجربیات و استفاده از نظر صاحب نظران امر برای رسیدن به یک مدل صحیح و اجرایی از امر واسطه گری ازدواج استوار می باشد و تا کنون جلسات منظمی در این راستا تشکیل گردیده است. امید آن می رود تا سایر عزیزان علاقه مند به فعالیت در این عرصه، با استفاده از تجربیات این گروه و در اختیار قراردادن تجربیات خود، قدمی در راستای تحقق فرهنگ ازدواج اسلامی بردارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و در صورت علاقه به عضویت در این گروه، می توانید با مدیر گروه محسنین، از طریق آدرس الکترونیکی amirhosein.1985@gmail.com  مکاتبه فرمایید.


ازدواج     واسطه ازدواج     سبک زندگی     آشنایی                            
Reply
no
0
yes
0
محمد هادی توحیدی
1393/07/06 - 09:58
همون بنگاه شادمانی خودمون دیگه ؟

نام شما:


ایمیل شما:
نظر شما:حدیث روز
الحذر الحذر، فولله لقد ستر حتی کانه قدر غفر ؛ هشدار هشدار! به خدا سوگند چنان پرده پوشی کرده که پنداری تو را بخشیده است. نهج البلاغه؛ حکمت 30:امیر المومنین علی علیه السلام
نظر سنجی

نظر شما در مورد طرح جدید و گرافیک واحه چیست؟؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف
مشاهده نتایج