دیدگاه رهبر معظم درباره سنت های غلط ازدواج

ازدواج را آسان کنید !


بعضى از تصورات و سنت‌هاى غلط در مورد ازدواج وجود دارد که اینها دست‌‌وپاگیر است، مانع از رواج ازدواج جوان‌ها است؛ این سنت‌ها را باید عملاً نقض کرد. شما که جوانید، مطالبه‌‌گرید، پرنشاطید، پیشنهادکننده‌‌ى نقض خیلى از عادت‌ها و سنت‌ها هستید، به نظر من این سنت‌هاى غلطى را هم که در زمینه‌‌ى ازدواج وجود دارد، بایستى شماها نقض کنید.


ازدواج را آسان کنید !

واحه به گزارش پایگاه KHAMENEI.IR : حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی‌ها و مناسبت‌های مختلف به آسیب‌شناسی مشکلات فراروی جوانان برای ازدواج پرداخته‌اند. ایشان معتقدند موانع «فرهنگی»، بخش قابل توجهی از این مشکل اجتماعی را به خود اختصاص داده است و جوانان، خانواده‌ها و مسئولان مربوط باید در جهت رفع این موانع تلاش کنند. ایشان در آخرین اظهار نظر رسمی درباره‌ی این موضوع در دیدار دانشجویی ماه رمضان امسال فرمودند: «بعضى از تصورات و سنت‌هاى غلط در مورد ازدواج وجود دارد که اینها دست‌‌وپاگیر است، مانع از رواج ازدواج جوان‌ها است؛ این سنت‌ها را باید عملاً نقض کرد. شما که جوانید، مطالبه‌‌گرید، پرنشاطید، پیشنهادکننده‌‌ى نقض خیلى از عادت‌ها و سنت‌ها هستید، به نظر من این سنت‌هاى غلطى را هم که در زمینه‌‌ى ازدواج وجود دارد، بایستى شماها نقض کنید.

متن زیر به هشت مورد از این سنت‌های غلط که مورد تصریح رهبر انقلاب اسلامی قرار گرفته، می‌پردازد:

1.مهریه سنگین

کسانی که مهریه‌ی بالا برای خانمشان قرار می‌دهند، به جامعه ضرر می‌زنند. خیلی از دخترها توی خانه می‌مانند، خیلی از پسرها بی‌زن می‌مانند، به‌خاطر این‌که این چیزها وقتی در جامعه رسم شد، سنت و عادت شد، به جای «مَهرُ السّنّة»، به جای این‌که مهر پیغمبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) سنت باشد، وقتی مهر جاهلی سنت شد، اوضاع، اوضاع جاهلی خواهد شد.(خطبه عقد:11/08/77)

 مهریه‌ی سنگین مال دوران جاهلیت است. پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) آن را منسوخ کرد. پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) از یک خانواده‌ی اعیانی است. خانواده‌ی پیغمبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله)، تقریباً اعیانی‌ترین خانواده‌ی قریش بودند. خود ایشان هم که رئیس و رهبر این جامعه است. چه اشکالی داشت دختر به آن خوبی که بهترین دختران عالم است و خدای متعال او را «سیدة النّساء العالمین» قرار داد «مِن الاَوّلینَ و الآخِرین»، با بهترین پسرهای عالم که مولای متقیان است می‌خواهند ازدواج کنند، مهریه‌ی ایشان زیاد باشد؟ چرا ایشان آمدند و این مهریه‌ی کم را قرار دادند که اسمش «مَهرُ السُّنَّة» است. (خطبه عقد:28/02/74)

مهریه هر چه کمتر باشد، به طبیعت ازدواج نزدیکتر است، چون طبیعت ازدواج معامله که نیست، خرید و فروش که نیست، اجاره دادن که نیست، زندگی دو انسان است. این ارتباطی به مسائل مالی ندارد. ولی شارع مقدس یک مهریه‌ای را معین کرده که باید یک چیزی باشد. اما نباید سنگین باشد. بایستی عادی باشد جوری باشد که همه بتوانند انجام دهند. (خطبه عقد:18/05/74)

بعضی خیال می‌کنند مهریه‌ی سنگین به حفظ پیوند زناشویی کمک می‌کند. این خطاست. اشتباه است. اگر خدای ناکرده این زن و شوهر نااهل باشند، مهریه‌ی سنگین هیچ معجزه‌ای نمی‌تواند بکند. (خطبه عقد:11/05/75)

بعضی از خانواده‌های طرف عروس می‌گویند که ما مهریه‌ی آن‌قدر بالا نمی‌خواهیم ولی خانواده‌ی داماد برای پز دادن و تفاخر می‌گویند نه نمی‌شود! چند میلیون یا فلان‌قدر. خب اینها همه دوری از اسلام است. هیچ کس با مهریه‌ی بالا خوشبخت نشد. این‌هایی که خیال می‌کنند اگر مهریه نباشد ازدواج دخترشان متزلزل خواهد شد، ‌ این‌ها اشتباه می‌کنند. ازدواج اگر چنان‌چه با محبت بود، ‌ با وضعیت درست بود، بی‌مهریه هم متزلزل نمی‌شود. ولی اگر چنان‌چه بر مبنای خباثت و زرنگی و کلاهبرداری و فریب و این چیزها بود، مهریه هر چقدر هم که زیاد باشد، مرد بدجنس زورگو، کاری خواهد کرد که بتواند از زیر بار این مهریه هم فرار کند. (خطبه عقد:04/09/75)

من از مردم سراسر کشور خواهش می‌کنم که آن قدر مهریه‌ها را زیاد نکنند. این سنت جاهلی است. این کاری است که خدا و رسول (صلی‌الله‌علیه‌وآله) در این زمان بخصوص، از آن راضی نیستند. نمی‌گوییم حرام است. نمی‌گوییم ازدواج باطل است. اما خلاف سنت پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) و اولاد ایشان و ائمه‌ی هدی (علیهم‌السلام) و بزرگان اسلام است. خلاف روش این‌هاست و به‌خصوص در زمان ما که کشور احتیاج دارد به این‌که همه‌ی کارهای صحیح، آسان شود، هیچ مصلحت نیست که بعضی ازدواج‌ها را این‌طور مشکل کنند. (خطبه عقد:02/09/73)

توجه ویژه:

* مهریه سنگین کسی را خوشبخت نمی کند؛ آدم ناجور از زیر بار مهریه سنگین فرار می کند.

* مهریه سنگین با روح ازدواج مغایر است. برای خوشبختی باید انتخاب درست کرد.

* مهریه عامل چشم و هم چشمی نباشد و به عنوان سرمایه زن به شمار نرود.

* مهریه وجه المعامله خانواده های عروس و داماد نیست.

* مهریه بالا از اخلاق جاهلی است، زندگی که با اخلاق جاهلی شروع بشود ادامه و پایانش چه خواهد شد؟

 
2. جهیزیه سنگین

من گمان می‌کنم این‌که در جهیزیه‌ی حضرت زهرا (علیهاالسلام) این قدر سادگی رعایت شد... این حد را حفظ کردند. این یک جنبه‌ی نمادین داشت. برای این‌که بین مردم مبنا و پایه‌ای باشد برای عمل به آن، تا دچار این مشکلاتی که بر اثر زیاده‌روی‌ها پیش می‌آید، نشوند. (خطبه عقد:18/04/77)

جهیزیه‌ی زیاد، هیچ دختری را خوشبخت نمی‌کند و هیچ خانواده‌ای را به آن آرامش و سکون و اعتماد لازم نمی‌رساند. اینها زوایای زندگی است. فضولِ زندگی است و جز دردسر و اسباب زحمت و اسباب مشکل فایده‌ای ندارد. (خطبه عقد:18/09/75)

مبادا بروید پول قرض کنید، جهیزیه درست کنید. مبادا خودتان را به زحمت بیندازید. مبادا خانواده‌تان را به زحمت بیندازید. مبادا خیال کنید که دخترتان اگر جهیزیه‌اش کمتر از دختر همسایه و قوم و خویش بود، این سرشکستگی است. (خطبه عقد:29/03/81)

انواع و اقسام ریخت و پاش‌ها، زیاده‌روی‌ها، کارهای غلط، جهیزیه‌های سنگین. همه‌جور چیزی را حتماً باید بخرند، بیاورند توی جهیزیه بگذارند، که اقلّاً یک چیز بیشتر از آن دختر خاله‌اش، یا نمی‌دانم خواهرش، یا آن همسایه‌شان یا آن همکلاسی‌شان داشته باشد. اینها از آن غلط‌های بسیار موذی و آزاردهنده است، برای خود انسان و برای مردم. خیلی از دخترها نمی‌توانند به خانه‌ی بخت بروند، خیلی از پسرها نمی‌توانند ازدواج کنند، به خاطر همین چیزها. به خاطر همین گرفتاری‌ها. اگر ازدواج آسان بود، اگر مردم آن‌قدر سخت‌گیری نکرده بودند، بعضی‌ها اگر مهریه‌شان سنگین نبود، اگر این جهیزیه‌های جاهلانه نبود و پدر و مادرها به خیال خودشان برای این‌که مبادا دل دخترشان بشکند، خودشان را به آب و آتش نمی‌زدند، این گرفتاری‌ها برای خیلی از خانواده‌ها پیش نمی‌آمد(خطبه عقد:26/10/72)

نگذارید جهیزیه‌ها را سنگین کنند. دخترها نگذارند. عروس‌ها شما نگذارید. پدر و مادرها هم اگر می‌خواهند، شما نگذارید. (خطبه عقد:23/09/73)
توجه ویژه:

*بعضی ها به اندازه یک زندگی چهل ساله به یک زوج جوان وسایل می دهند. طوری که این جابجایی و جا دادن این وسایل خود معضلی برای جوانان می شود. معضلاتی نظیر تهیه خانه بزگتر که وسایل مذکور در آن جا بشود.

* جهیزیه اولیاتی است که زندگی دو جوان بدون دغدغه با آن بگردد نه وسایلی که با آن یک عمر بخواهند زندگی کنند.

* جهیزیه هدیه خانواده عروس به دختر و پسر است، کسی حق ندارد هدیه را مورد سوال قرار دهد یا درباره کم و زیاد آن بحث کند.

* یکی از سنت های غلط رایج مراسم جهاز بینان است که در آن جهیزیه زوج جوان به نمایش عمومی در می آید و به محلی برای فخر فروشی و حسرت خوردن دیگران بدل می شود.

* خانواده داماد به خودشان اجازه ندهند در امر جهیزیه دخالت کنند و سعی در یافتن عیب و نقص در جهیزیه دختر ننمایند.

* عروس خانم ها حتی المقدور جهیزیه را از اجناس ایرانی تهیه فرمایند و اسیر مارک بازی نشوند.


3. تجملات زیاد

مگر کسانی که با تجمل عروس و داماد می‌شوند خوشبخت‌ترند؟ چه کسی می‌تواند چنین چیزی را ادعا کند؟ این کارها جز این‌که یک عده جوان را، یک عده دختر را حسرت به دل کند و زندگی را بر این‌ها تلخ نماید، اگر نتوانستند آن‌جور آن‌ها هم عروسی بگیرند تا ابد حسرت به دل بمانند یا اصلاً نتوانند عروسی بگیرند. چیز دیگری نیست... تا آمدند دخترش را بگیرند، چون دستش خالی است، این دختر بماند توی خانه. این پسر دانشجو یا کارگر یا کاسب ضعیف، همین‌طور غیر متأهل بماند. (خطبه عقد:23/09/70)

 توجه ویژه:

* خدا به شما داده، انشاءالله بیشتر هم بدهد، ولی دلیل نمی شود چون زیاد دارید طوری زندگی کنید که بشود آرزوی مردم دیگر.

* ازدواج حق همه است، دارا و ندار هم ندارد؛ وضعیت مالی خوب دلیل بهره مندی بیشتر از حقوق یکسان نیست.

* یکبار فکر کنیم، با هزینه سرسام آور فلان تالار و فلان آرایشگاه و فلان گل فروشی مشکلات اصلی زندگی چند جوان دم بخت حل می شود؟ یک شب خوشی ما به چه قیمتی تمام خواهد شد؟

* مراسم آبرومند آری؛ فخر فروشی و تجمل نه!


4.اسراف

برخی، اسراف می‌کنند. می‌ریزند و می‌پاشند. در این روزگار که فقرایی در جامعه هستند، کسانی هستند که اولیات زندگی هم درست در اختیارشان نیست، این کارها اسراف است، زیادی است، بیخود است. هر کس بکند خلاف است. (خطبه عقد:11/06/72)

بنده راضی نیستم از کسانی که با خرج‌های سنگین و با اسراف در امر ازدواج، کار را بر دیگران مشکل می‌کنند. البته با جشن و شادی و مهمانی موافقیم ولی با اسراف مخالفیم. (خطبه عقد:24/05/74)

توجه ویژه

* پول خودم است هر کار بخواهم می کنم، شعار برادران شیاطین است.(آیه 27 سوره اسرا)

* در نقطه مقابل مومنین در مال خودشان حق و سهمی برای محرومین در نظر می گیرند(سوره ذاریات، آیه 19)

* گاهی هزینه دور ریز غذای عروسی بعضی ها می تواند زندگی چند روز برخی خانواده ها را تامین کند.(طرح محسنین: گروهی از جوانان متدین و جهادی در قالب یک گروه حاضر در فضای مجازی اقدام به اجرای طرحی جهت جلوگیری از اسراف در مراسمات عروسی نموده اند؛ بدین ترتیب که با هماهنگی صاحبین مجالس، اضافه غذا، میوه و شیرینی مجالس عروسی را با بسته بندی شکیل و بهداشتی به دست محرومین و نیازمندان شناسایی شده می رسانند.)

 6. خرید از مکان‌های معروف به گرانی

این دختر خانم‌ها که می‌خواهند جهیزیه درست کنند، برای خرید اسباب سر عقد و جهیزیه، توی این دکان‌های گران‌قیمت بعضی از جاهای تهران، آن محلات گران‌قیمت که معروف است – نمی‌خواهم البته اسم بیاورم – من می‌شناسم کجاهاست که دکان‌هایش معروف است به جنس گران، اصلاً طرف آنها پا نگذارند. بروند آن جاهایی که معروف به گرانی نیست. این‌طور نباشد که داماد بیچاره را دنبالشان راه بیندازند برای خرید عروس و خرید عقد. متأسفانه از این کارها می‌کنند. (خطبه عقد:19/03/72)

توجه ویژه:

* خرید از مارک ها و برندهای خارجی در حقیقت تقویت اقتصاد دشمنان است.

* بعضی چیز ها فقط از باب سنت های غلط خریداری می شود و عملا در طول زندگی نیاز عمده ای به آن ها نیست.

* خرید از چنین مکان هایی در واقع ترویج خوی اشرافی گری و صحه گذاری بر فرهنگ اختلاف طبقاتی است.

 
6.هتل‌ها و سالن‌های پرخرج

این هتل‌ها و سالن‌ها و جشن‌های پُرخرج را رها کنید. ممکن است توی یک سالنی هم کسی جشن بگذارد اما ساده، مانعی ندارد. من نمی‌خواهم بگویم حتماً، چون بعضی خانه‌هایشان جا ندارد یا امکاناتش را ندارند ولی اسراف نکنید. (خطبه عقد:27/10/73)

عروسی و عقد و شادی چیز خوبی است. حتی پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله هم برای دختر مکرمه‌ی‌ خودشان مجلس عروسی گرفتند، شادی کردند و مردم شعر خواندند. زن‌ها دست زدند و خوشی کردند. اما نباید در این مجلسِ عقد و عروسی و اینها اسراف انجام بگیرد. یکی از اسراف‌ها همین مجالس عقد و عروسی گران‌قیمت است. در هتل‌ها، در این سالن‌های گران‌قیمت مجالس درست می‌کنند. مبالغ زیادی شیرینی و میوه و خوراکی حرام می‌شود، از بین می‌رود، روی زمین ریخته می‌شود و ضایع می‌گردد. برای چه؟ برای چشم و هم چشمی!؟ برای عقب نماندن از قافله‌ی اسراف!؟ (خطبه عقد:05/01/72)

 عروسی شیرین، آن عروسی‌ای نیست که توی آن خیلی خرج می‌شود و اسراف زیاد در آن می‌شود. عروسی شیرین، عروسی صمیمانه است. صمیمانه که بود، عروسی شیرین می‌شود. ولو مختصر باشد. یک اتاق دو اتاق توی خانه، قوم و خویش، دوست و آشنا و رفیق دور هم بنشینند، این می‌شود عروسی. این میهمانی‌های مفصل و سالن‌های آن‌چنانی یا توی هتل‌ها، خرج‌های زیاد، جنس‌های گران برای مهمانی، اینها هیچ مناسب نیست. نمی‌گویم ازدواج را باطل می‌کند، نه! ازدواج درست است. اما اینها محیط جامعه و محیط زندگی را تلخ می‌کند. (خطبه عقد:12/09/77)

 مگر سابق که این سالن‌ها نبود، این چیزها نبود، توی دو تا اتاق کوچک جشن می‌گرفتند، مهمان‌ها می‌آمدند شیرینی می‌خوردند، ازدواج‌ها بی‌برکت‌تر از امروز بود؟ عزت دخترها مگر کمتر از امروز بود، حالا باید حتماً بروند توی این سالن‌های بزرگ. عیبی ندارد، من مخالفتی نمی‌کنم با این سالن‌ها. من با تشریفات مخالفم. حالا بعضی می‌روند توی هتل، از آن کارهای غلط است که لزومی ندارد(خطبه عقد:30/07/76)

توجه ویژه

* اینکه یک فضایی باشد برای پذیرایی از میهمان ها یک چیز و پرداخت مبلغ 150 هزارتومان به ازای هر نفر میهمان چیز دیگری است.

* صفا و صمیمیت عروسی های گذشته، که اصلا عروس و داماد از بقیه میهمان ها قابل تشخیص نبودند با این عروسی های تجملاتی امروز واقعا قابل مقایسه است؟

* به جای این همه هزینه لااقل یک سفر زیارتی می تواند معنویت خاصی به زندگی عروس و داماد ببخشد.

7. لباس عروس گران‌قیمت

بعضی‌ها لباس عروس گران‌قیمت می‌خرند. نه! چه لزومی دارد. حالا لباس عروس می‌خواهند، بعضی‌ها لباس عروس را می‌روند کرایه می‌کنند. چه مانعی دارد؟ ننگ دارد؟ نه! چه ننگی؟ چه مانعی دارد؟ بعضی‌ها این را ننگ می‌دانند. ننگ این است که انسان یک پول گزافی بدهد، یک چیزی بخرد که یک بار آن را مصرف کند، بعد بیندازد دور. یک بار مصرف! آن هم با این وضعی که بعضی مردم دارند. (خطبه عقد:04/10/74)

توجه ویژه:

* دقیقا لباس عروس چه کارکردی در زندگی عروس و داماد دارد؟

* چرا باید برای لباسی که چند ساعت پوشیده می شود و بعد تا آخر عمر دیگر در هیچ میهمانی استفاده نمی شود، هزینه های گزاف کرد.

* لباس عروس آن هم با این شکل و شمایل که تماما از روی ژورنال های خارجی تهیه می شود، کجای فرهنگ اسلامی و حتی ایرانی بوده است؟

8. به رخ کشیدن ثروت‌ها

اگر چنان‌چه در ازدواج بحث مادیات عمده شد، این معامله‌ی عاطفی و روحی و انسانی تبدیل خواهد شد به معامله‌ی مادی. این معامله‌های گران، این جهیزیه‌های سنگین، این چشم و هم‌چشمی‌ها و این به رخ کشیدن ثروت‌ها و پول‌ها – که برخی از افراد غافل و بی‌خبر می‌کنند – ازدواج را در واقع خراب می‌کنند. لذاست که در شرع مقدس مستحب است مهریه کم گرفته شود که «مَهرُ السّنّة» مورد نظر است. (خطبه عقد:13/12/77)

توجه ویژه:

* چشم و هم چشمی ها و مسابقه بر سر مادیات آدم را از سعادت حقیقی باز می دارد. (الهاکم التکاثر)

* ارزش های جامعه به همین سادگی عوض می شوند و عاقبتش دامن همه را می گیرد.

* به جای مسابقه در تقوا مسابقه در دنیا پرستی راه نیاندازیم.

* همیشه بهتر از مراسم ما را می شود برگزار کرد، توجه داشته باشیم هر قدر هم که ما مایه بگذاریم باز کسی روی دست ما پیدا می شود، پس به خودمان بیاییم.

 

کلام آخر:

من به همه‌ی مردم در سراسر کشور توصیه می‌کنم که ازدواج‌ها را آسان کنند. بعضی‌ها ازدواج را مشکل می‌کنند. مهریه‌های گران و جهیزیه‌های سنگین ازدواج را مشکل می‌کند... خانواده‌ی پسرها توقع جهیزیه‌های سنگین بکنند. خانواده‌ی دخترها برای چشم هم‌چشمی دیگران جهیزیه‌ها را و تشریفات را و مجالس عقد و عروسی را رنگین‌تر بکنند. چرا؟ اثر این را می‌دانید چیست؟ اثر این کارها این است که دخترها و پسرها بدون ازدواج در خانه‌ها می‌مانند، کسی جرئت نمی‌کند به ازدواج نزدیک شود. (خطبه عقد:02/09/73)


اختلاف طبقاتی     ازدواج جوانان     ازدواج آسان     اشرافی گری                            
نام شما:


ایمیل شما:
نظر شما:حدیث روز
الحذر الحذر، فولله لقد ستر حتی کانه قدر غفر ؛ هشدار هشدار! به خدا سوگند چنان پرده پوشی کرده که پنداری تو را بخشیده است. نهج البلاغه؛ حکمت 30:امیر المومنین علی علیه السلام
نظر سنجی

نظر شما در مورد طرح جدید و گرافیک واحه چیست؟؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف
مشاهده نتایج