جایگاه جوان شیعه در عصر غیبت

یاران امام


اگر امام پدر امت است، ما فرزندانی هستیم که از پدر گم شده ایم. ما مفقودینی هستیم که فراموش کرده ایم گم شدن خود را. برای همین است که دنبال پدر نمی گردیم؛ گریه و بی تابی نداریم، از کسی سراغ پدر را نمی گیریم. ما در ظلمات گمشدنمان گمشده ایم.


یاران امام

روز خود را چگونه می گذرانید؟ آقای ظاهر الصلاح هیاتی با شما هستم. شمایی که حتما یک Smat Phone دارید و با آن در فضای مجازی(در وایبر و واتس آپ و ...) مشغول کار فرهنگی هستید. شاید یک صفحه در فیس بوک درست کرده اید و در آن سنگر به دشمن ضربه های کاری می زنید و یا خدای ناکرده اوقات شریف فراغتتان! را در قهوه خانه های مشتی!! سپری می نمایید.

خدا قوت! و یک سوال؛ از روزی که رهبر انقلاب حرف از جنگ نرم و افسران این جنگ زدند و خط مسیر دشمن و حرکت نیروی خودی را در این جنگ ترسیم کرده اند، چقدر از میزان خوابتان کم شده؟ چقدر در هیات های هفتگی ولوله افتاده برای اینکه حرف نایب امام زمان روی زمین نماند؟ چقدر مطالعه انجام شده تا خواست آقا آنطور که هست فهم شود و به اجرا در آید؟ چند تا گروه کاری تشکیل شده تا هرکس به اندازه بضاعت و توانش قدمی در راه جهاد فرهنگی بردارد؟

اصلا یک سوال خصوصی می پرسم، جسارتا چند تا کتاب از آن زمان تا الان مطالعه فرموده اید. می خواهم بدانم سرانه مطالعه یک بچه شیعه بعد از شنیدن صدای هل من ناصر ولی زمانش چقدر بیشتر از قبل شده؟

برادر عزیز! اگر پاسخت به سوالات بالا و خیلی سوالهای نا پرسیده مثل اینها، همانی باشد که امروز در جمع بچه های مذهبی به وفور یافت می شود، و اوج کار فرهنگی ات به Copy & Paste کردن مطالب از این گروه به گروه دیگر، ختم می شود، یا صحنه مبارزه ات با دشمن شده ارسال کلیپ و شعر و احادیث زیبا، باید خواهش کنم قدری در ادامه این تلاش فرهنگی تجدید نظر نمایی و مراقب خودت باشی.

امام جعفر صادق علیه السلام می فرمایند: لو أتیت بشابّ من شباب الشّیعة لا یتفقّه، لأدّبته‏.( اگر جوانى‏ از جوانان‏ شیعه را نزد من آورند که در دین تفقّه (تفکر عمیق و همه جانبه) نکرده باشد، او را ادب خواهم کرد.)(الحیات؛ج 1؛ص 101)

این یعنی کلاس و سطح جوان شیعه دیگر فراتر از گناه چشم و زبان و ثواب نماز اول وقت و هیات رفتن و ... است. این ها که باید باشد. این یعنی از من و توی بچه شیعه انتظارات بیشتر است. امام صادق علیه السلام انتظار علم و بصیرت از ما دارد. انتظار اهل فکر بودن. این یعنی بچه شیعه مرخصی و زنگ تفریح ندارد، فرزندی که از پدرش گم  شده که نباید پی بطالت برود. چون شیعه مسئول است. نه فقط نسبت به خودش نسبت به کل جهان اسلام بلکه نسبت به تمام مردم دنیا شیعه مسئول است.

حضرت زهرا سلام الله علیها در خطبه شریفه فدکیه، وقتی دارند وظایف جامعه اسلامی را بر می شمارند، همگان را دعوت به کسب آگاهی و علم می نمایند و جامعه اسلامی را مسئول امر و نهی پروردگار، حاملان دین و وحی و مبلغان خدا به سوی امت ها معرفی می فرمایند.

برادران گرانقدرم، امروز باید جدی تر از قبل به اوضاع نگاه کرد. باید از هر فرصتی برای برداشتن یک قدم جدی و مهم بهره برد، باید نسبت به سرنوشت هم حساس و دغدغه مند باشیم چون همه ما سوار بر یک کشتی و در یک مسیر هستیم و همه ما مفتخر به افتخار یاری امام زمان می باشیم.

توسل به اهل بیت علیهم السلام، انس با قرآن، خواب کمتر و کار بیشتر، استحکام روابط دوستی بین مومنین، اصلاح رذایل و تقویت فضایل اخلاقی، مطالعه در مورد اصول دین و آشنایی به احکام، کمک به نیازمندان، امر به معروف و نهی از منکر، سخن گفتن از امام زمان و آشنا ساختن مردم با ایشان، ارتباط گیری و تقویت روابط اجتماعی، بصیرت داشتن و بصیرت افزایی در جامعه، کسب بینش سیاسی، پیگیری حوادث اقصی نقاط جهان به ویژه منطقه خاورمیانه و کشور عزیزمان ایران و... می تواند نمونه ای از وظایف کاری یک جوان شیعه در عصر غیبت باشد.

از همه سروران تقضا داریم، نقطه نظرات خود را اعم از راهکارهای فعالیت صحیح و اثر بخش فرهنگی، خود سازی و دیگر سازی و حتی بایسته ها و موارد برجسته برنامه روزانه یا هفتگی  کاری یک جوان شیعه را در قسمت نظرات، برای استفاده کلیه علاقه مندان قرار دهند.


شیعه     نظام تشکیلاتی     سبک زندگی                                
نام شما:


ایمیل شما:
نظر شما:حدیث روز
الحذر الحذر، فولله لقد ستر حتی کانه قدر غفر ؛ هشدار هشدار! به خدا سوگند چنان پرده پوشی کرده که پنداری تو را بخشیده است. نهج البلاغه؛ حکمت 30:امیر المومنین علی علیه السلام
نظر سنجی

نظر شما در مورد طرح جدید و گرافیک واحه چیست؟؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف
مشاهده نتایج