طرحی نو، برای کار فرهنگی

خیرات فرهنگی


یکی از نیازهای انسان، نیازهای روحی و عاطفی است. نیاز به ارتباط سالم، دوست خوب، مطالعه و یادگیری، سیر و سیاحت، زیارت، محبت، خانواده و ...از جمله نیازهای روحی و عاطفی افراد به شمار می روند.


خیرات فرهنگی

واحه ؛ پایگاه سبک زندگی ولایی : پس از بیان ضرورت های ورود به عرصه جهاد فرهنگی توسط رهبر معظم انقلاب، عده ی زیادی از جوانان حزب اللهی خود را ملزم به ورود در این عرصه دیدند. نتیجه این احساس تکلیف، عمدتا انتخاب ساده ترین راه، یعنی حضور در فضای مجازی و عرصه کار فرهنگی در حوزه دین و در فضای مجازی به صورت مستقیم بود. متاسفانه این حضور پر شور بدون مطالعه حواشی و عدم اطلاع از شیوه های موثر کار فرهنگی باعث انحراف برخی از این تلاش های مقدس و خستگی و تزلزل اراده های این افراد دغدغه مند گردید تا بار دیگر عیان گردد که دغدغه مهم و برنامه ریزی و تلاش هدفمند و مطالعه میدان کار از آن مهم تر است.

متاسفانه، تصور بسیاری از عزیزان فعال در فضاهای مجازی، یا تلاشگران عرصه فرهنگ از فعالیت جهادی در عرصه فرهنگ، حرکت شعاری، همراه با فریاد مرده باد مخالف و پرداختن به مظاهر هنجارشکنانه در سطح اجتماع مانند بد حجابی است. البته در لزوم کار در این حوزه برای برخورد با مظاهر فرهنگ غربی اعم از بد حجابی و ناهنجاری های جنسی در ساحت جامعه شکی نیست، ولی اساسا بردن همه سرمایه ها به این حوزه و غفلت از عوامل اثر گذار و مسبب وضعیت موجود در افراد، گرفتار شدن کامل در درمان عوارض به جای رفع ریشه بیماری است.

آنچه امروز در نگاه برادران حزب الله فعال در عرصه فرهنگ به چشم می خورد، نبود یک نگاه کلان و دارای عمق نسبت به معضلات فرهنگی و نبود یک برنامه کاری مدون بر این اساس است. عمده فعالیت هایی که صورت می گیرد به صورت جزیره ای بوده و به دلیل درگیری با عوارض ظاهری بیماری تاثیر چندانی در رفع معضل ندارد.

این نگاه منفعلانه به جهاد فرهنگی باعث فاصله گرفتن روز افزون متن جامعه از افراد متدین شده و با افزایش فاصله بین این دو قشر، طنین صدای حق به گوش تشنگان کمتر خواهد رسید و برخی از رفتارها به  جای تبلیغ اثر ضد تبلیغی خواهد گذاشت.

به نظر می رسد، دغدغه مندان عرصه فرهنگ باید کمی دایره جهاد را وسیع تر و نرم تر ببینند و با موارد ناهنجار (نه هنجار شکن سازمان یافته)، مانند یک نفوذی یا غده سرطانی نگاه ننمایند. لازم است این تلطیف نگاه در افراد و دیدن خوبی ها در کنار ضعف ها و روحیه خود شکستن و خود را بهتر از دیگران ندیدن و افتادگی و سعه صدر در جمع فعالین حوزه فرهنگ بیش از پیش ایجاد و نهادینه گردد.

همینطور توجه به نیازهای روحی و عاطفی افراد و مقدم دانستن این نیازها و تلاش برای رفع آن ها پیش از تبلیغ مستقیم، می تواند اثر بخشی کار فرهنگی را به طرز چشم گیری افزایش دهد. لذا پیشنهاد می گردد افراد علاقه مند به ورود به عرصه جهاد فرهنگی، اولا مطالعه علمی و دقیقی نسبت به حواشی این عرصه مقدس، باید ها و نباید های آن داشته و با برنامه ریزی دقیق قدم به این عرصه نهند، ثانیا، میدان عمل در عرصه فرهنگ را محصور در مبارزه با مظاهر فرهنگ مهاجم در سطح اجتماع ندانند.

 ازجمله پیشنهادات فرهنگی که می توان برای کار هدفمند در حوزه فرهنگ ارائه نمود می توان به تشکیل گروه ها و جمع های دوستانه با محوریت تبادل معارف الهی، فراهم کردن زمینه تفریحات سالم برای جوانان در محلات، پاسخ گویی به شبهات و سوالات در فضاهای صمیمی، محبت به افراد، دستگیری و کمک به ناتوانان، برگزاری اردوهای مفرح و هدفمند، برگزاری سفرهای زیارتی، فرهنگ سازی ازدواج آسان در محلات، برطرف ساختن نیازهای آموزشی دانش آموزان در محل و ... اشاره نمود.

انجام هرکدام از موارد فوق، می تواند از جوان حزب اللهی چهره یک ناجی و یک پناهگاه همیشگی را در محل زندگی آن فرد تصویر سازد. چهره ای محبوب که اگر روزی بخواهد با مظاهر بی فرهنگی در جامعه نیز برخورد نماید هم حمایت جامعه را پشت سر می بیند و هم حرف شنوی  و احترام خاطیان را مشاهده می نماید.

 در پایان از همه عزیزان تقاضا داریم، تا سایر روش های انجام کار فرهنگی هدفمند را در قسمت نظرات برای استفاده همگان معرفی فرمایند.


کار فرهنگی     فضای مجازی     دوست یابی                                
نام شما:


ایمیل شما:
نظر شما:حدیث روز
الحذر الحذر، فولله لقد ستر حتی کانه قدر غفر ؛ هشدار هشدار! به خدا سوگند چنان پرده پوشی کرده که پنداری تو را بخشیده است. نهج البلاغه؛ حکمت 30:امیر المومنین علی علیه السلام
نظر سنجی

نظر شما در مورد طرح جدید و گرافیک واحه چیست؟؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف
مشاهده نتایج