تاملی در اهمیت دوستی در جناح فکری مومن

برادری کنید !


مهر ورزی با یکدیگر، احیای سنت صله رحم و شب نشینی های مومنانه می تواند نقش بسزایی در احیای صمیمیت میان شیعیان ایفا نماید، صمیمیتی که نتیجه آن انسجام و اتحاد و تقویت تشکیلات شیعی در جهت تحقق مدینه فاضله مهدوی خواهد بود.


برادری کنید !

واحه ؛ پایگاه سبک زندگی ولایی : در کتاب اصول کافی جلد دوم صفحه 174 روایتی تکان دهنده از امام محمد باقر نقل گردیده است که حضرت از یکی از اصحاب سوال می فرمایند؛ آیا در میان شما رسم است که برادرى نزد برادرش برود و دست در جیب او کند و نیاز خود برگیرد و آن برادر مانع او نشود؟

 فرد سوال شونده پاسخ می دهد:چنین چیزى در میان ما مرسوم نیست.

امام باقر می فرمایند: پس هنوز هیچ چیز نیست.

فرد سوال شونده می گوید: آیا هلاک است (و همه ما هلاک خواهیم شد)؟

 حضرت می فرمایند: این جمع شیعه، هنوز به رشد و بلوغ (دینى و مکتبى شیعى) خود نرسیده ‏اند.

شیعه در طول تاریخ در معرض تهدیدات حکام جور و آتش عداوت های مذهبی بوده است. امروزه نیز تمامی دشمنان اسلام، شیعه و تفکرات انقلابی و جهان شمول آن را در تعارض با منافع نا مشروع خود می بینند و کمر به نابودی و محو آن بسته اند. تفکرات اجتماعی و عدالتخواهانه تشیع در سایه ارائه راهکار عملی برای اداره جهان باعث گردیده است، که امروزه تفکر شیعی به اصلی ترین رقیب تفکر استعماری و تنها منادی نجات جهانیان از استثمار ابرقدرت ها تبدیل گردد. در این میان رابطه مستحکم و اتحاد میان شیعیان در همه سطوح از جمله موارد بسیار مهمی است که می تواند باعث تقویت درونی و اقتدار بیرونی نظام تشیع به عنوان یک تشکیلات انقلابی در جهان اسلام گردد.

متاسفانه در سایه تدریس علوم انسانی غیر اسلامی در دانشگاه ها و قلم فرسایی و تبلیغات روشنفکران قلم به مزد در جریان تهاجم فرهنگی، انسجام اجتماعی شیعیان تحت تاثیر نگرش فردگرایانه و انسان محور رایج در غرب، مورد هجمه قرار گرفته است. امروزه شاهد هستیم که متاسفانه در جمع های مذهبی نیز برادری به معنای اسلامی و ایمانی آن جای خود را به رفاقت های امروزی با پس زمینه های عادات و رسوم و ابزارآلات غربی داده است.

عضویت در شبکه های اجتماعی جای دید و بازدید و احول پرسی ها و ایجاد روابط صمیمانه بین مومنان را گرفته و تلقی های ناصحیح از دین و دینداری باعث ایجاد فاصله بین بچه مذهبی ها و سایر افراد جامعه شده است و همین عدم درک صحیح از مفاهیم دینی باعث ایجاد مرزبندی هایی در ساحت اجتماع نیز گردیده است.

با نگاهی به روایات متعددی که در زمینه حقوق برادران دینی و ایمانی در مذهب ما وارد شده و با توجه تاکیدات معصومین علیهم السلام به ایجاد ارتباط  احسن با افراد سایر مذاهب، جای بسی تعجب است که قشر مذهبی نه تنها از این فرصت بی نظیر در تبلیغ مذهب حقه اهل بیت بهره نبرده بلکه از این فرصت برادری و ظرفیت های آن برای استحکام بخشی به نظام اجتماعی خود و رفع مشکلات به صورت گروهی نیز غافل بوده است.

روحیه احترام به کرامت انسانی، کنترل خشم، پیش قدم شدن در آشتی و آشتی دادن و اصلاح ذات بین، خبر گرفتن از احوال برادران دینی، به دیدار هم رفتن، رسیدگی به حال فقرا، همراهی برای احقاق حق در جامعه، حسن ظن، به اشتراک گذاری سرمایه ها و دغدغه دین و دنیای یکدیگر را داشتن، شاید از مهم ترین مواردی است که در روایات متعدد ذکر گردیده و عمل به آن می تواند معجزه اجتماعی تحقق یک جامعه اسلامی را در دنیای پر فاصله امروز رقم بزند. توجه به موارد ذکر شده و نهادینه سازی آن در جمع های مذهبی می تواند الگوی مناسبی در جامعه برای چنین حرکت هایی در سطوح وسیع تر باشد. انشاءالله


شیعه     تشکیلات     دوستی     برادری                            
نام شما:


ایمیل شما:
نظر شما:حدیث روز
الحذر الحذر، فولله لقد ستر حتی کانه قدر غفر ؛ هشدار هشدار! به خدا سوگند چنان پرده پوشی کرده که پنداری تو را بخشیده است. نهج البلاغه؛ حکمت 30:امیر المومنین علی علیه السلام
نظر سنجی

نظر شما در مورد طرح جدید و گرافیک واحه چیست؟؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف
مشاهده نتایج