آیا می خواهیم عمار باشیم ؟!

اَین عماریون ؟


جناب عمار یاسر (سلام اللَّه علیه) که مهمترین کار را ایشان میکرد. یکی از دفعات عمار یاسر - ظاهراً عمار بود - استدلال کرد. ببینید چه استدلالهائی است که انسان میتواند همیشه اینها را به عنوان استدلالهای زنده در دست داشته باشد. ایشان دید یک عده‌‌‌‌ای دچار شبهه شده‌‌‌‌اند؛ خودش را رساند آنجا..(بیانات مقام معظم رهبری در جمع مردم قم، 19/10/88)


اَین عماریون ؟

بعد از سخنرانی رهبر معظم انقلاب که به این عمار معروف گشت، عده ی زیادی در اقصی نقاط کشور و در فضای رسانه ای بالاخص فضای مجازی، با الهام گیری از این عنوان، لبیک گویان به مطالبه رهبر انقلاب، وارد عرصه شدند و صحن جامعه از عمار و عماریون پر گشت. این حرکت بعضا احساسی و ادعا گونه، در ادامه مسیر خود منجر به ایجاد فضایی منفی نسبت به عبارت عمار در جامعه گردید. به طوری که اگر تا پیش از این با شنیدن نام این صحابی بزگوار و فدایی حریم ولایت به یاد جانفشانی ها و ایثارهای مسلمانان واقعی در راه اسلام می افتادیم، امروز با شنیدن نام عمار، منش و سیره افرادی را از ذهن می گذرانیم که شفاف سازی را با تهمت و غیبت و بردن آبروی مسلمین و افراطی گری اشتباه گرفته اند و به اصطلاح غوره نشده سعی در مویز گشتن دارند.

بد نیست کمی ترمز فعالیت های انقلابی مان را بکشیم و به پشت سرمان نگاه کنیم. دوباره مسیر طی شده و مسیری را که باید طی بشود مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم چقدر منطبق با ندای رهبر انقلاب در جامعه حرکت می کنیم. مخاطب این سخن تمام جوانان زحمت و کش و انقلابی هستند که در عرصه فضای مجازی و مطبوعاتی و غیز از آن، با سودای عمارشدن و عمارگونه زیستن به فعالیت مشغول هستند. بیایید کمی بیشتر بیاندیشیم !

چقدر شخصیت صحابی بزرگ، جناب عمار یاسر را می شناسید؟

چه میزان با شیوه روشنگری این سردار بزرگ سپاه امیرالمونین آشنایی دارید؟

آیا شخصیت عمار یک جرقه در هنگام جنگ صفین بوده یا یک چراغی است که نور از معارف نبوت و امامت می گیرد؟

آیا عمار به یکباره و بر اساس اقتضائات زمان عمار شد یا یک سیر تکاملی را طی کرد و به این مقام رسید؟

منظور امام خامنه ای از ادای عبارت این عمار چه بود؟

چند سال پیش رهبر انقلاب در ادامه تبیین خطوط کلی و استراتژیک حرکت نیروهای انقلابی، از عبارت جنبش نرم افزاری یاد کردند، آن موقع هم در دل بعضی از همین عمارنماهای امروز که اتفاقا در خلوص نیت اکثرشان تردیدی هم نبود، شوری پدید آمد از ضرورت کار نرم افزاری؛ و نتیجه آن تکثیر CD و نرم افزارهای مذهبی در دانشگاه ها و ... بود. البته روی این مقاله با کسانی که آدرس را صحیح گرفتند و اکنون در میانه های راه تحقق فرامین امام خامنه ای هستند نیست که انشالله کارشان مقبول و سعیشان در این راه مشکور باد. بلکه ما مخاطب خود را کسانی قرارداده ایم که ادای به تکلیف برایشان از خود تکلیف موضوعیت بیشتری دارد و این می شود رفع تکلیف.

کسانی که با دید رفع تکلیف، سودای عمارشدن را در سر دارند، باید بدانند عمار اگر عمار شد از شناخت مولای خود و تطبیق قول و فعل خود با ولی زمانش به این مقام رسید. ما چقدر در این امر پیش رفته ایم؟ ما چقدر مدال اطاعت و تبعیت از ولی را بر سینه مان داریم. چقدر سابقه سیلی خوردن برای ولایت داریم. ما از وقتی ولی اشاره به جنگ نرم کرده، چقدر خوابمان کم شده و به مطالعه مان اضافه گردیده؟ ما چقدر به خودسازی پرداخته ایم.

عمار اگر عمار شد، به زمان خود آگاه بود. ما چقدر برای شناخت جریان های سیاسی و اجتماعی در کشور و منطقه و جهان وقت صرف کرده ایم؟ چقدر ابعاد فتنه های گذشته را می شناسیم؟ چقدر با سوابق افراد آشنایی داریم؟ چقدر قدرت تحلیل وقایع و اتفاقات کشور و منطقه را داریم؟ آیا عمار بودن، عبارت از کپی مطالب از منابع ناشناخته و بعضا غیر قابل استناد و  نشر آن در جامعه است؟

آیا امروز عمار بودن این تعریف را دارد که مطالبی توسط برخی جریانات خاص با صرف هزینه های چند هزار دلاری در برخی از رسانه ها به صورت ناقص و اشاره گونه درج شود تا حساسیت دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی کشور را ارزیابی کند یا مطالبی به طمع دریافت حق السکوت  منتشر و حذف شود. آیا امروز عمار اینگونه تعریف می شود که افشاگری ها برای رسیدن به مطامع دنیوی صورت بگیرد؟ (بازهم می گوییم روی صحبت این مقاله عزیزان فعال و درستکاری نیست که با صدق نیت به فعالیت مشغولند اتفاقا نامی هم از ایشان در جایی برده نمی شود و ادعایی هم ندارند.)

عمار، اگر عمار شد، به گونه ای در جامعه زیست که  سوابق فدارکاری هایش در راه اسلام او را به جایی رسانده بود که مردم جامعه او را می شناختند و بر صداقت و امانت او شهادت می دادند؟ به واقع او از خواصی بود که در بهبوبه فتنه ها از خود بصیرت نشان داده بود. او از نخبگانی بود که دل به مطامع دنیا و آنچه از این راه می توانست تحصیل نماید نبست و با تمام سرمایه وجودی و آبروی خود وارد میدان مبارزه با باطل شد. آیا امروز ما برای دادن آبرو به میدان آمده ایم یا دنبال مطرح کردن نام و نشان خود هستیم؟ آیا عمارنماهای امروز، نخبه های جامعه هستند که مواهب نخبگی و از خواص بودن را به قربانگاه دفاع از حق و حقیقت آورده اند یا کسانی هستند که می خواهند از این رهگذر در جمع نخبگان جای گیرند و از مواهب آن برخوردار گردند؟

عمار کسی بود که نه فقط با کلام و رفتار بلکه با مرگش جبهه حق را یاری رساند و یکی از اصلی ترین ضرباتی که بر پیکره نامشروع دستگاه معاویه تا به امروز وارد آمده است، به شهادت رساندن جناب عمار و حدیث شریف پیامبر درباره شهادت اوست که فریقین آن را نقل نموده اند.

آیا مرگ عمارنماهای امروز نیز می تواند فرقان حق و باطل و آیینه تجلی حقیقت با شد؟


خود عمار پنداران     این عمار     فتنه                                
Reply
no
0
yes
0
مقداد
1393/10/05 - 16:33
سلام و ادب
یک مطلب مفصلی در باب این صحابه گرانقدر و نیز تحلیل جریان عمار در کشور دارم
علاقه داشتم صحبتی داشته باشیم با هم
امکانش هست ؟


Reply
no
0
yes
0
مقداد
1393/10/05 - 16:53
از هیچکدوم از لینک های ارتباطی نتونستم با شما تماس بگیرم


no
0
yes
0
1393/10/06 - 12:29
سلام برادر با ایمیل vaheh.tamas@gmail.com
یا
sheikhahmadi@gmail.com
می توانید تماس بگیرید. خوشحال می شویم
منتظر تماس شما هستیم


Reply
no
0
yes
0
علی
1393/10/13 - 13:37
باتشکر از مطالب خوب و ارزنده شما
یا مهدی عج

نام شما:


ایمیل شما:
نظر شما:حدیث روز
الحذر الحذر، فولله لقد ستر حتی کانه قدر غفر ؛ هشدار هشدار! به خدا سوگند چنان پرده پوشی کرده که پنداری تو را بخشیده است. نهج البلاغه؛ حکمت 30:امیر المومنین علی علیه السلام
نظر سنجی

نظر شما در مورد طرح جدید و گرافیک واحه چیست؟؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف
مشاهده نتایج