چرا باید کالای داخلی مصرف کنیم؟

ساخت ایران


آیا می دانیم با مصرف یک کالای خارجی، یک فرصت شغلی را از پدران و برادرانمان دریغ کرده ایم؟ آیا می دانیم با مصرف یک کالای خارجی، کشور را به سوی مصرف گرایی و تنبلی اقتصادی سوق می دهیم؟


ساخت ایران

رونق تولید داخلی و اقبال به خرید کالای تولید داخل یک فرهنگ پسندیده در تمام جهان است. با نگاه به تاریخ نه چندان دور تمام کشورهای توسعه یافته و صنعتی، دوره ای را مشاهده می کنیم که یک همبستگی ملی برای پیشرفت همه جانبه شکل گرفته و این حرکت روبه جلو تا رسیدن آن کشور ها به قله های موفقیت مد نظر متوقف نشده است.

روند استقلال هند، علاوه برمبارزات نرم سیاسی، با یک حرکت انقلابی اقتصادی همراه بود. گاندی رهبر انقلاب هند، به درستی رمز وابستگی و فشار استعماری انگلیس را تحمیل مصرف گرایی و تبدیل هند به بازار مصرف کالاهای انگلیسی دیده و آن را هدف قرار داد و به جای لباس های دوخته انگلیسی پارچه دستباف خود را به تن کرد تا اهمیت استقلال اقتصادی را در فرآیند استقلال سیاسی نشان دهد.

در همین بحران های اقتصادی اخیر که در کشورهای اروپایی شکل گرفت، به شهادت نشریه بلومبرگ و طبق نظر سنجی های انجام شده، نیمی از افراد شرکت کننده در این نظر سنجی، راه حل برون رفت از مشکلات اقتصادی  و بیکاری را خرید کالای داخلی حتی به قیمت گران تر از تولیدات مشابه چینی و ...عنوان کرده بودند.

نمونه دیگری از این وفاق ملی برای رشد و توسعه را در ژاپن و آلمان بعد از جنگ می بینیم. دو کشوری که در جنگ جهانی دوم تقریبا به نابودی کشیده شده و تمام زیر ساخت های آن به تلی از خاکستر بدل گشته بود. اما مردم این دو کشور با اتحادی مثال زدنی، با اکتفا به غذای تولید داخل(برنج در ژاپن و سیب زمینی در آلمان) و تعصب در خرید کالای داخلی، شروع به بازسازی صنعت نابود شده خود نموده و ظرف مدت اندکی توانستند به رشد قابل توجهی دست یابند.

امروز اقتصاد ما در نقطه وابستگی صرف به کالای خارجی قرار ندارد و در بسیاری موارد تولیدات داخل با مشابه و در حد تولیدات خارجی در بازار وجود دارد. لوازم خانگی ایرانی، انواع محصولات بهداشتی، وسایل الکترونیکی، پوشاک و ... از جمله مواردی هستند که می توانند نیازهای ضروری خانواده ایرانی را در داخل پاسخگو باشند.

  • با خرید محصولات خارجی، اقتصاد به دست واردکنندگان رانتی و قاچاقچیانی که طبیعتا عوارض واردات پرداخت نکرده و کالای خود را به صورت غیر قانونی وارد کشور می نمایند، می افتد.
  • با خرید کالای خارجی، حاصل تلاش پدران و فرزندان ما به حاشیه بی اعتنایی رانده می شود.
  • با عدم حمایت از کالای تولید داخل انگیزه های افزایش کیفیت از بین می رود و نمی توان انتظار تولید کالای رقابتی از صنعت داخل داشت.
  • با خرید کالای خارجی، کشور فقیر تر و نیازمند تر می شود.
  • خرید کالای خارجی عادت بچه پولدار های نفتی است؛ یعنی ملتی که حال ندارد نیاز خودش را خودش تامین کند و از پول نفت مایحتاج خود را تهیه می نماید، مثل بچه پولداری است که حال ندارد کار کند و از پول پدرش ارتزاق می نماید.
  • خرید کالای خارجی پاسخی به این سوال است که چرا ما با این همه منابع به یک کشور صنعتی تبدیل نمی شویم؟
  • خرید کالای خارجی، ترویج خام فروشی است.
  • خرید کالای خارجی، کشتن خلاقیت فرزندانمان است.
  • خرید کالای خارجی یعنی بیکاری
  • خرید کالای خارجی یعنی تسلط بیگانگان

ما هم قبول داریم که در برخی مواقع کالای داخلی کیفیت نازلی نسبت به کالای خارجی مشابه دارد، یا قیمت آن بالاتر از نمونه های چینی یا ترک یا ... است؛ ما هم می پذیریم که در برخی صنایع مانند خودرو سال هاست حقوق مصرف کننده نادیده گرفته می شود؛ اما گوشه ای از تمام این اشکالات به نبودن همین وفاق ملی در مصرف کالای داخلی است. اگر این وفاق شکل بگیرد و به یک فرهنگ عمومی و افتخار ملی تبدیل شود آنوقت حمایت از چنین مصرف کننده ای دیگر در حد شعار باقی نمی ماند و مطالبه کیفیت مطلوب البته با لحاظ نمودن شرایط واقعی به مرور زمان پیشرفت صنعت را نیز به دنبال خواهد داشت.

از نگاه دیگر، مصرف کالای داخلی یک عمل میهن پرستانه است که باید به عنوان افتخار هر ایرانی تلقی شود. شاید وقت آن رسیده باشد تا به جای افتخار صرف به گذشته ها، به آینده روشن  و پر امید پیش رویمان نیز افتخار کنیم.

در پایان از خوانندگان گرامی خواهشمندیم؛ با ارائه نظرات و تجربیات خود در خصوص مصرف کالای داخلی، در ترویج کالای داخلی و کامل تر شدن مطلب فوق همیاری نمایند.


الگوی مصرف     اقتصاد مقاومتی     کالای ایرانی                                
Reply
no
0
yes
0
سید محمد مرتضوی
1393/12/17 - 07:32
بسیار کارآمد و زیبا و دقیق بود ولی من شمارو به چند نکته ارجاع می دهم:
1- ابتدا درآمد و حقوق کسانی که مایل هستند و می توانند کالای داخلی بخرند آنقدر نیست که بتوانند یک کالا را در طول زندگی خود جندین بار خریداری کنند منظورم این است که اگر یک کلای داخلی خریدند و بعد از آن کیفیت لازم را نداشت اقدام به تعویض آن کنند به دلیل سطح درآمد پایین و نکته بعدی رقابت قیمتی کالاهای خارجی با داخلی هاست که شما می توانید کیفیت بهتر را با همان قیمت خریداری کنید مثال عرض می کنم بنده می خواسنم تلویزیون خریداری کنم هم قیمنت و هم کیفیت مارک خارجی بهتر بود به نظر شما من که سالها باید انتظار خرید یک کالارو بکشم کدام را خریداری کنم؟

no
0
yes
0
1393/12/17 - 13:00
با سلام
اگر همه بخواهیم همینطور فکر کنیم، هیچ گاه تولید داخلی پیشرفتی نخواهد داشت. اولویت دهی به خرید کالای داخلی امروز یک حرکت انقلابی و جهادگونه است پس نیاز به فداکاری و ایثار در تحقق این امر هست. اگر کالای داخلی دارای کیفیت رقابتی بود که بنده و شما هنری در خرید آن به خرج نمی دادیم. تصور کنید ما ژاپن بعد از جنگ جهانی یا هند در حال مبارزه برای استقلال هستیم. آیا با چنین تفکری امیدی به پیروزی بود؟


Reply
no
0
yes
0
عفاف نامه
1393/12/17 - 08:42
قبل از توصیه به خرید کالای ایرانی تولید کننده باید کیفیت قابل رقابت با جنس ایرانی ارائه کند والا توصیه به خرید کالای ایرانی جفا به مصرف مننده است

no
0
yes
0
1393/12/17 - 13:03
اگر تولید کننده و مصرف کننده را با نگاه لیبرال دموکراسی تعریف کنیم بله حق با شماست. اما در واقع تولید کننده کسی جز خود ما نیستیم. باید بپذیریم کمی تحمل فشار برای ساختن آینده لازم است. به مثال آلمان و ژاپن دقت فرمایید. باید بهای تحقق آرمان هایمان را بپردازیم، هیچ ملتی با رفاه طلبی به جایی نخواهد رسید


no
0
yes
0
Emma
1394/05/15 - 11:01
I can already tell that s gonna be super hellpuf.


Reply
no
0
yes
0
منتظر
1393/12/18 - 17:30
باتشکر از مطالب خوبتون در این زمینه به نظر بنده یکی از کمک هایی که باید در زمینه کالاهای داخلی صورت بگیرد کم کردن یا به حداقل رساندن هزینه های اصلی از جمله سوخت ، حمل و نقل و بیمه است متاسفانه در حال حاضر یکی از دغدغه های صنعتگران ما رشد هزینه های این اقلام است برای همین صنعتگر یا تولید کننده دیگر رغبتی برای تولید و یا مبارزه با تولیدات خارجی ندارد . ومن الله توفیق یا مهدی عج

نام شما:


ایمیل شما:
نظر شما:حدیث روز
الحذر الحذر، فولله لقد ستر حتی کانه قدر غفر ؛ هشدار هشدار! به خدا سوگند چنان پرده پوشی کرده که پنداری تو را بخشیده است. نهج البلاغه؛ حکمت 30:امیر المومنین علی علیه السلام
نظر سنجی

نظر شما در مورد طرح جدید و گرافیک واحه چیست؟؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف
مشاهده نتایج