افغانستان ؛ فرصت ها و تهدید ها

آئین همسایه داری


اگر کسی به ما بگوید افغانی احتمالا ناراحت می شویم اما اگر به ما بگویند آلمانی، قند هم ته دلمان آب می شود که چه خبر است و طرف در ما چه دیده که به ما گفته آلمانی.. البته این نوع نگرش فقط شامل افغان ها نیست و بعضا می بینیم افرادی را که از برخی زشتی های اخلاقی به ایرانی بازی یاد می کنند..


آئین همسایه داری

رئیس جمهور افغانستان در شش ماه گذشته سه بار به ریاض رفته است. این یعنی در خانه همسایه ما دارد اتفاقاتی می افتد که نباید به آن بی تفاوت بود. سال هاست ایران مامن و ماوای پناه جویان و کارگران افغانی است که از دهه ها جنگ خانمان سوز و بیکاری و شرایط ناگوار کار و زندگی دست یاری به سوی همسایه با سخاوت خود دراز کرده اند.

این یعنی جدای از برخی نخبگان و متمولین افغان که در این گیر و دار وارد اروپا شده اند، بخش عمده ای از بدنه ای اجتماعی مهاجران افغان که قشر کارگر و پیشه ور هستند، راهی ایران گشته و خواه نا خواه در حال تاثیر پذیری از ایرانیان می باشند.

آمار ها درباره افاغنه ساکن در ایران مستند نیست و این رقم بین 3 تا 5 میلیون نفر اعلام می شود. افرادی که بعضا در ایران ازدواج می کنند و تشکیل خانواده می دهند و همین عدم وجود آمار دقیق از این جمعیت درخور توجه، نشان از عدم برنامه ریزی صحیح مسئولان در خصوص این پدیده دارد.

اما نداشتن اطلاعات کافی و عدم وجود برنامه ساماندهی اتباع افغانی تنها یک روی سکه است. روی دیگر این سکه  نحوه برخورد های سلیقه ای و نشات گرفته از عرف جامعه در قبال اتباع افغانی است. در عرف جامعه تبعه افغانی نه یک برادر همزبان و هم کیش که فردی ذاتا مجرم، مستعد خلاف و اعتیاد و دارای زمینه انواع آلودگی ها و بزه ها است که نمی شود به وی اعتماد کرد. او در نظر برخی اشغال کننده فرصت های شغلی جوانان ایرانی و در نظر گروهی دیگر، عاملی مناسب برای استثمار و تضییع حق و حقوق به شمار می رود.

در این میان، مسئولان دستگاه های مختلف اعم از وزارت کشور نیز از این نگرش عرفی به افاغنه مبری نیستند. با فقدان نگرش برنامه ریزی شده، مسئولان ذیربط اصولا افاغنه را پدیده ای مزاحم، آسیب زا و صرفا تهدید ارزیابی نموده و با نگرش حذفی بدان می نگرند.

چندی پیش فیلمی از برخورد نامناسب یکی از عوامل نیروی انتظامی به یک تبعه افغان نقل محافل مجازی بود و چندی قبل تر، اخباری از برخورد بسیار زننده تر نیروی انتظامی یکی از مناطق جنوبی با کارگران روزه افغان حکایت می شد. چنین برخورد هایی علاوه بر اینکه به ما می آموزد که در حوزه تبدیل اصول دینی مان به قوانین کاری و نگرش های فرهنگی راهی نرفته ایم، حاوی نکته مهم دیگری در عرصه برخورد با جمعیت چند میلیونی در کشورمان است و  آن عدم نگرش فرصت محور و به جای آن اتخاذ نگرش تهدید زاست.

ما در بهترین حالت سعی در محافظت از خود در برابر افاغنه داریم و حال آنکه می بایست پیش تر از این ها با واقعیت حضور افغان ها در کشور کنار آمده و از آن فرصت های بی بدیلی خلق می کردیم. هم زبانی ما با افاغنه می توانست راه را برای نخبه پروری از میان افاغنه ساکن در ایران آماده سازد و چه بسا می رسید زمانی که بسیاری از دولتمردان افغان خود را ایرانی و وام دار فرهنگ ایرانی بدانند. اما اکنون از آنچه کاشته ایم چه درو خواهیم کرد؟

اگر بصیرتی که برادران اهل سنت افغان را از گروهک های تندروی وهابی دور نگه داشته، به سوی دلار های نفتی بلغزد، اگر پای سعودی ها به این همسایه استراتژیک ایران که در طول سال های اخیر مورد توجه ابرقدرت های شرق و غرب بوده باز شود، اگر این ترس و بی احترامی عرفی جامعه ایرانی به افاغنه به نفرت از ایران و ایرانی در دل همسایه دیوار به دیوار ما بدل شود؟ آنوقت تمام فرصت های باقی مانده به تهدید هایی جدی و سخت بدل خواهد شد.

قبول کنیم که در موضوع افاغنه حتی در سطح مسئولان دولتی از فقر فرهنگی رنج می بریم که بر سیاستگذاری ما در این بخش اثر مستقیم دارد. هم اکنون به دلیل نبود یک نگرش صحیح و برنامه ریزی شده در موضوع افاغنه، خدماتی هم که در طی این سال ها به مهاجران و پناهجویان افغان ارائه شده، در سایه بی تدبیری ها و ددمنشی بدخواهان که از حسن روابط دو همسایه ضرر می کنند، مورد آماج قرار گرفته و با انتشار اعدام های موردی متجاوزین و قاچاقچیان افغانی در فضای مجازی سعی در مظلوم نمایی و سیاه جلوه دادن وضعیت مهاجران افغان دارد. در واقع دشمن می خواهد از آب گل آلودی که فرهنگ عمومی غلط جامعه در قبال افاغنه و عدم برنامه ریزی دولتی مناسب برای مهاجران افغان ایجاد کرده است، ماهی های درشت تفرقه را صید نماید.

 

 

تصاویر منتشر شده در سایت های معاند برای انعکاس وضعیت افاغنه در ایران

اما نقاط امید بخشی هم هنوز مانده است. نگاهی به گردان های مدافع حرم که توسط شیعیان افغانی ساکن در ایران ساماندهی شده، نگرش های مشترک فرهنگی، تمایل و گرایش ذاتی افاغنه به ایران و بسیاری از موارد دیگر که خوشبختانه هنوز در سایه بی تدبیری ها از میان نرفته است، می تواند محل اتکای خوبی برای شروع یک رابطه سازنده بر پایه منفعت کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت طرفین باشد که از این رهگذر؛ایجاد فرصت های تحصیلی و تربیت نخبگان جوان افغانی، تئوریزه کردن اهداف و آرمان ها انقلاب اسلامی در میان نسل جوان افغان، ایجاد حس احترام و به رسمیت شناختن حقوق مهاجران افغان می تواند اولین قدم ها برای نزدیک شدن به اهداف مشترک میان ملت های ایران و افغانستان محسوب شود.


افاغنه     افغانی     مهاجر                                
Reply
no
15
yes
6
1393/12/23 - 15:00
یعنی می گید دیگه برای این افغانی ها چکار کنیم. این نمک نشناس ها دارند مفتخوری می کنند در مملکت ما همین هم از سرشان زیاد است

no
0
yes
11
1393/12/23 - 15:02
از تایید این نظر متاسفم


Reply
no
6
yes
9
حمزه مقیم
1393/12/23 - 15:03
واقعا اسم شمایی که این نظر رو دادی میشه انسان گذاشت. مسلمونی تو؟

Reply
no
0
yes
0
1393/12/23 - 17:07
http://www.teribon.ir/archives/254614/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%8C-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%8C.html

Reply
no
0
yes
5
حامد
1394/01/09 - 13:11
احسنت به نویسنده

Reply
no
0
yes
5
حق گو
1394/03/05 - 18:30
از این که تو این هیاهوی تعصب ها و فخرفروشی های قومیتی سخن حقی را می شنوم اول در تعجبم دوم خوشحال. واقعا کاش توی کشور جمهوری اسلامی کرامت انسانی برای انسان(فارغ از قومیت) حفظ شه. واقعا در عجبم از کسایی که براحتی افغانی و دیگر قومیتها رو مسخره می کنن در حالی که همون خدایی که تو رو تو فلان قوم آفرید، برادرت رو افغانی آفرید و فرمود قومیت تو برام ذره ای ارزش نداره، می خوام ببینم تو این دنیا چند مرده حلاجی و چقدر تقوا به خرج میدی؟ اون موقع توی ناچیز به بنده خدا فخر می فروشی و خط و نشون می کشی. به قول حدیث امام سجاد علیه السلام عجبا للمتکبر الفخور الذی کان بالامس نطفه ثم هو غدا جیفه یعنی تعجب می کنم از متکبر فخرفروشی که دیروز نطفه ای بیش نبوده و فردا نیز تبدیل به جیفه ای بیش نخواهد شد. کلام آخر ما همه مسلمانیم و برادر، حق اخوت را بر یکدیگر فراموش نکنیم.

Reply
no
2
yes
0
همایون
1394/03/17 - 07:30
سلام- خطاب به هموطنای عزیزم که از جون خودم بیشتر دوسشون دارم-همونایی که پینه های دستشون نشونه صداقت و مردونگیشونه- همونایی که کمر خم شده شون نشون غیرت و جوانمردی شونه-تنها یه خواهش دارم ازتون به اونم اینه که اصلیتتون فراموش نکنید مراقب بچه هاتون باشید_هیچ وقت به ایرانی ها در مورد حقوقتون حرف نزنید- حساب ما با اون بالاییه- خودش میبینه-میشنوه- مطمعا باشید هیچ حقی نیست که به حق دارش نرسه- پس این عقده ها نگه دارید و منتظر روزش باشید- همین

no
3
yes
1
1394/03/18 - 07:18
برادر عزیز افغان
سلام
اشتباهات عده ای اندک رو به حساب همه ایرانیان نگذارید. ما شما رو برادرانه دوست داریم


Reply
no
1
yes
0
امید
1394/04/07 - 23:06
اولا چرت ننویس اطلاعات غلط نده اون تصویر آخر من فوتوشاپ اسمی هس به هیج وجه افغانی درش نیس من عکس کامل دیدم اونا ارازل و اوباش تهرون بودن که اعدامشون کردن دوما همچی مظلوم نمایی میکنین درباره افغانی ها که انگار همگی دکتر بودن ما اومدیم از اونا کارگری میکشیم کارنامه خیلی از افغانی ها تو ایران سیاه هس از قاچاق مواد بگیر تا قتل و تجاوز دزدی و.....

no
0
yes
1
1394/04/09 - 06:59
دوست عزیز اگر دقت کرده باشید در پایین عکس ها نوشته شده تصاویر منتشر شده در سایت های معاند، در اینکه این عکس ها غیر واقعی است شکی نبوده و نیست و اتفاقا سخن نویسنده ناظر بر ضرورت هوشمندی مسئولین است در مقابل این موج سواری های معاندین که می خواهند روابط دو ملت را تیره و تار کنند و محبت ها و میهمان نوازی های ایرانیان را در طول این سال ها به گونه دیگری جلوه دهند


no
0
yes
0
Elida
1394/05/15 - 14:25
BS low - ratlinaoity high! Really good answer!


Reply
no
1
yes
2
امید
1394/04/07 - 23:11
چرت و پرت ننویس اگه مشکلی دارن برن
برن برای کشورشون بجنگن
حالا یه پیر مرد و زن و بچه میگیم یه چی ولی جوان 20-40 ساله افغانی بره تو کشورش بجنگه نه اینکه بیاد ایران

no
0
yes
0
ناشناس
1394/06/29 - 21:35
I am sorry.you are craz


Reply
no
0
yes
0
1394/06/29 - 21:31
واقعا برای افراد کور دل متاسفام.ولی افاغانه های عزیز بدونند همه ما ایرانی ها مثل هم نیستیم.

Reply
no
0
yes
0
شهروند افغان
1394/06/29 - 21:38
اصلا خجالت میکشم که بگم شما نژاد پرستین.اخه شما هیچ برتری نسبت به ما ندارین.زیاد فیلم هالیوودی دیدید توهم برتون داشته که دوران برده داریه ما سیاه پوست هستیم شما هم اربابهای سفید پوست.!!!ما اگه دکتر و مهندس نبودیم شما هم دکتر مهندس نبودید.منتهی جلوی پیشرفت ما رو گرفتید ما شدیم کارگر زحمت کش.چرا افغانهای ساکن سایر کشورها در زمینه های علمی،هنری،فرهنگی،ورزشی و...بسیار موفقیت بدست اوردند،ولی افغانهای ساکن ایران هنوز باید به فکر نان شب خود باشند یا مثل الان باید بشینند به توهین ها و چرندیات شما گوش کنند.در ضمن خواهشا اول سطح اطلاعاتتون رو اضافه کنید بعد چرت و پرت بنویسید.اخه ما با کی بریم بجنگیم.اصلا معنای جنگ داخلی رو میفهمی.بریم برادرامون رو بکشیم.کشور ادم مثل خانوادست.اگه بین اعضای یک خانواده اختلاف و دعوا باشه چه اتفاقی میوفته.حتما شماها میرید همدیگر رو میکشید.ما که تا تونستیم از در اشتی و مذاکره وارد شدیم وقتی دیدیم اثری نداره و داره همه مون نابود میشیم دست به مهاجرت زدیم.

نام شما:


ایمیل شما:
نظر شما:حدیث روز
الحذر الحذر، فولله لقد ستر حتی کانه قدر غفر ؛ هشدار هشدار! به خدا سوگند چنان پرده پوشی کرده که پنداری تو را بخشیده است. نهج البلاغه؛ حکمت 30:امیر المومنین علی علیه السلام
نظر سنجی

نظر شما در مورد طرح جدید و گرافیک واحه چیست؟؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف
مشاهده نتایج