Sun 10 Aug - 12:23 حکومت جهانی امام مهدی

آینده جهان

اگر ماموریت تشکیل تمدن عادلانه الهی و برچیدن بساط ظالمان از جهان را تنها ماموریت منجی آخرین می دانستیم، باز تمامی آلام بشری در سایه آن محو و تمامی آمال آن تحقق یافته بود واین درحالی است که در سایه تحقق این حکومت فراگیر الهی، زندگی بشر دچار تحول و تکاملی غیر قابل مقایسه با قبل خواهد شد. در ادامه ویژگی های این تحول همه جانبه را به اختصار بیان می داریم.

در جهان تاریک امروز که لبریز از ظلم طاغوت ها و ستم پیشگان است، در جهانی که بشر خود به دست خود تیشه به ریشه آینده اش می زند، در جهانی که کلیه امکانات در اختیار اقلیت ها قراردارد و اکثریت مردم جهان از حقوق اولیه انسانی بی بهره اند؛ شاید تنها در اعماق قلب های دردمند مظلومان، روشنایی امید به تغییر آینده جهان، زندگی را ممکن سازد.

اما این امید به تغییر در جهان ریشه در حقیقتی الهی و اراده ای ربانی دارد، که تقدیر را به گونه ای رقم زده است، تا ذخیره خدایی را در این جهان نسل ها حفظ نماید تا بشر تمامی توش و توان خود را در قالب مکاتب و مذاهب برای اداره جهان به کار گیرد و تمامی مردمان دنیا بر این امر متفق گردند که تنها استقرار اراده الهی در قالب حکومت ولی حق می تواند، کلید رفع مشکلات مردمان جهان باشد و در چنین فضایی است که جان های تشنه انسان های همه اعصار، با تحقق حکومت الهی و در سایه ولی خدا سیراب از جام وجود ولی عصر خواهد شد.

اگر ماموریت تشکیل تمدن عادلانه الهی و برچیدن بساط ظالمان از جهان را تنها ماموریت منجی آخرین می دانستیم، باز تمامی آلام بشری در سایه آن محو و تمامی آمال آن تحقق یافته بود واین درحالی است که در سایه تحقق این حکومت فراگیر الهی، زندگی بشر دچار تحول و تکاملی غیر قابل مقایسه با قبل خواهد شد. در ادامه ویژگی های این تحول همه جانبه را به اختصار بیان می داریم.

- پاکسازی جهان از ظالمین

اولین اقدام منجی آخرین پس از اعلام موجودیت، عبارت از تعیین موضع حکومت الهی با ظالمان جهان، بدین معنی که ایشان در قدم اول، مبارزه همه جانبه با مظاهر و ریشه های ظلم و ستم را در دستور کار دارند. در واقع مهم ترین اقدام ولی الهی، جراحی جامعه جهانی و پاکسازی جهان از وجود غده های سرطانی فساد و ظلم و تبعیض است و مسلم است که این امر از سوی ستم پیشگان و کسانی که سالیان سال با مکیدن خون توده های مردم فربه شده اند، بی پاسخ نخواهد ماند. از این رو آغازین روزهای حرکت جهانی منجی آخرالزمان، با درگیری مسلحانه و نبرد سنگر به سنگر با این افراد سپری خواهد شد.

البته امام نجات دهنده، در این مبارزه جهانی با ظلم و ستم تنها نبوده و ملت های جهان با آگاهی از دعوت فراگیر ایشان به عدالت و نیکی ها، با هر دین و مذهبی، دسته دسته به خیل مجاهدان در رکاب او می پیوندند و بر علیه ظالمان اعلان جنگ می دهند. نمونه این همگرایی مردم جهان با قیام حضرت را در کشورهای مسیحی با ظهور حضرت مسیح و پیروی ایشان از امام منتظر می توان دید.

نکته دیگری که در ویژگی های قیام امام عصر بر علیه زرسالاران و زرومداران و ستم پیشگان وجود دارد، عمل ایشان بر مبنای علم الهی، استفاده از شدت عمل و عدم وجود سایر مصلحت هاست. ایشان در مبارزه همه جانبه بر علیه ستم گران، از ادله و بینه سوال نمی کنند و ظالم را به محض شناسایی به سزای عمل خود می رسانند، به همین مناسبت، ساختار نظام انقلابی حرکت حضرت درگیر تزویر و خدعه و ظاهر سازی ستم گران نخواهد شد و نابودی قطعی ظالمین و ستم گران به دست ایشان تحقق خواهد یافت.

- برکندن ریشه های ظلم و دگرگونی ساختارهای ناعادلانه

بعد از مبارزه با ظالمین و ریشه کن ساختن حاکمان جائر، قدم بعدی برپایی یک نظام الهی مبتنی بر عدالت اجتماعی است. بنا بر روایات، امکانات رفاهی مردم در زمان حکمرانی امام حق، چنان تحول می پذیرد که در تاریخ جهان بی سابقه است.

در روایتی از پیامبر گرامی اسلام آمده است: زمین گنج هایش را برای او خارج سازد و او اموال بی شماری را بین مردم تقسیم می کند(بحارالانوار؛ج51؛ص 68) بر اساس روایات، جامعه انسانی در این عصر، جامعه ای ثروتمند و بدون فقر و جامعه ای با محبت و دوستی و بدون اختلاف و کشمکش است.

پیامبر گرامی اسلام صلوات الله علیه و آله فرمود:

ساکنان آسمان و زمین از او خشنود شوند، آسمان از ریزش باران قطره ای دریغ نکرده و زمین از رویش تمام گیاهانش خودداری نکند، بگونه ای که زندگان آرزوی زنده شدن مردگان کنند.(نسخه خطی ابن حماد؛ص 99)

واضح است که این تحولات در ساختار و مناسبات جهان، هم از طریق تغییر در نظام اداره جامعه جهانی و سخت گیری بر کارگزاران در اداره دولت جهانی برای رعایت عدل و داد(نشانه مهدی سخت گیری به کارگزاران و بخشندگی به مردم و مهربانی با بینوایان است؛ نسخه خطی ابن حماد؛ ص 98) و هم از طریق حکومت حضرت بر قلوب مردم جهان و الفت بین دل های مردمان در آن روزگار است.چنانکه در روایت از امام صادق علیه السلام آمده است: مهدی محبوب دل های مردم عالم است...(بشاره الاسلام؛ص 185)

 - پیشرفت چشمگیر علم و دانش در خدمت بشر

هیچ کس نمی تواند منکر این موضوع شود که پیشرفت علوم بشری تا به امروز مانند شمشیری دو لبه علاوه بر رفاه آسایشی که برای بشر به ارمغان آورده، در بر دارنده مصائب و مشکلاتی برای او نیز بوده است، آلودگی محیط زیست، معضلات اجتماعی و خانوادگی و تهدید آینده ساکنان زمین، همه و همه در سایه پیشرفت علوم پدید آمده است.

اما پیشرفت علوم در زمان برپایی دولت جهانی حضرت مهدی، به علت اینکه از تعالیم الهی سرچشمه می گیرد تزاحمی با هیچ یک از عناصر خلفت ندارد و در خدمت رشد و تکامل بشر و مسیری که خداوند برای او ترسیم نموده، صورت می گیرد. در روایت آمده است: دانش 27 حرف است و آنچه پیامبران آورده اند دو حرف آن را شامل می شود و مردم تا امروز بیش از 2 حرف نمی دانند اما چون قائم قیام کند، بیست و پنج حرف دیگر در میان مردم منتشر سازد و مجموع 27 حرف دانش آشکار گردد.(بحار؛جلد52؛ص336) دستیابی به سرزمین های هفتگانه نیز از اموری است که در روایات بسیاری بدان اشاره شده و حقیقت آن بر ما مکشوف نمی باشد.

به امید  ظهور یگانه منجی تمامی مظلومان جهان

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم