Tue 06 Jan - 18:14 نگاهی به اثرات ماهواره در خانواده ها

میهمان پرده در

به گواه مشاهدات عینی، میزان رشد استفاده از ماهواره در ایران در دهه اخیر رشدی چشمگیر داشته است و دامنه استفاده کنندگان از ماهواره در اقشار مختلف جامعه اعم از مذهبی و غیر مذهبی و تحصیل کرده و فاقد تحصیلات و ثروتمندان و فقرا با شدت ضعف در هریک از این اقشار گسترش داشته است.

واحه ؛ پایگاه سبک زندگی ولایی : هرکس با یک توجیهی پای این میهمان پرده در را به خانه باز می کند. بعضی خیلی شفاف دنبال فحشا و مسائل مرتبط با آن در ماهواره هستند، برخی دیگر می خواهند زن و بچه را سرکار بگذارند و از دست غرغر آن ها خلاص بشوند، بعضی را چشم و هم چشمی به پای ماهواره می نشاند، عده ای دیگر می خواهند اوقات فراغت را با آن پر کنند و از بد عمل کردن صدا و سیما مشتری ماهواره شده اند، عده ای برای فعالیت های سیاسی و برنامه های ضد جمهوری اسلامی مشتری ماهواره می شوند و بعضی دیگر دلشان برای حرم اهل بیت و خانه خدا تنگ می شود و می خواهند همواره به طور مستقیم شاهد و ناظر این اماکن مقدس باشند. خلاصه هرکس به طریقی به این پدیده وصل می شود اما آنچه بیش از نحوه آشنایی با آن مهم است، ادامه استفاده و در واقع نحوه یکسان استفاده از این ابزار در درازمدت توسط تمامی این اقشار است.

 

این میهمان پرده در که به لطف آشنایی جوانان و نوجوانان با تکنولوژی روز نمی توان حریم و حرمتی برایش در نظر گرفت، به راحتی در تمام زمینه های اخلاقی و مذهبی و حتی خانوادگی افراد وارد شده و نظر ناصحیح خود را به طرز نامحسوسی دیکته می نماید.

 

چندی پیش آمار تکان دهنده ای از وضعیت اخلاقی جامعه دانش آموزی کشور، طی تحقیقی بر روی ۱۴۱ هزار و ۵۵۵ دانش آموز دختر و پسر دوره متوسطه در سال تحصیلی ۱۳۸۷-۱۳۸۶  توسط مجلس شورای اسلامی منتشر شد.

بر اساس این تحقیق بیش از 74% جامعه آماری انتخاب شده، دارای رابطه غیر مجاز با جنس مخالف بوده اند.

بر همین اساس، حدود 17.5% این جامعه آماری، تجربه رابطه همجنسگرایانه داشته اند.

بیش از 11000 هزار نفر اعلام کرده اند که دچار خود ارضایی هستند.

دراین گزارش به استناد تحقیقات انجام شده توسط دکتر گلزاری، 40 درصد دخترانی که رابطه با جنس مخالف داشته اند، این امر را از سن 14 سالگی آغاز کرده اند و به استناد همین گزارش زمان شروع رابطه جنسی در دختران به سن راهنمایی رسیده است.

 

این تغییر و تبدل فرهنگی در این چند سال اخیر نشان چه می تواند می باشد؟ آیا جز این است که رفتار جنسی جامعه ما در این دهه اخیر به شکل کاملا محسوسی تغییر داده و عفت عمومی به سمت بی عفتی همه گیر هدایت شده است. چه پاسخی جز اثرات سوء ماهواره و اینترنت و نبود نظارت و آگاهی لازم در خانواده ها می توان برای این پرسش پیدا نمود؟

پدران و مادران بی خبری که بازیچه هوس های کودکانه فرزندان خود شده اند و تاب مقاومت و نه گفتن به خواسته های آنان را ندارند و یا حوصله مخالفت و فکر کردن به آینده کودکانشان را در خود نمی بینند، انواع وسایل ارتباطی با کارکرد های چندگانه را به دست نوجوانان و جوانان خود می سپارند که اغلب در سنین حساس بلوغ و انفجارهای عاطفی و جنسی ناشی از آن هستند. جالب اینکه به دلیل همین ناآگاهی یا بی حوصلگی هیچ نظارتی به طور محسوس یا نامحسوس توسط خانواده ها بر نحوه استفاده از این وسایل اعمال نشده و عملا فرزندان دچار نوعی خود تربیتی خواهند شد.

این فقط گوشه ای از اتفاقاتی است که در کنار گوش ما در حال رخ دادن است. قربانی کردن نسل آینده به خاطر هیچ تنها یکی از اثرات حضور این میهمان پرده در میان خانواده است. نگاهی به افزایش آمار تجاوز به عنف در کشور، رفتارهای پر خطر جنسی، گسیختگی خانواده ها به دلیل خیانت یکی از زوجین ، روسپی گری با اطلاع و اجازه همسر و انواع و اقسام انحرافات جنسی، روی دیگری از این سکه شوم را تشکیل می دهد. رخت بر بستن اخلاق از خانواده، سردی روابط زناشویی و تنوع طلبی و سیری ناپذیری جنسی می رود تا به آفتی در میان خانواده ها بدل شود. رواج پدیده خیانت به همسر و عادی سازی روابط با نامحرمان و شکستن فضای عفت عمومی پروژه ای است که مدت هاست توسط شبکه های ماهواره ای فارسی زبان دنبال می شود.

اگر به این موارد، شبکه های تبشیری مسیحی و وهابی را نیز اضافه نماییم، دیگر جنس کار جور می شود. تقریبا هیچ حوزه اجتماعی وجود ندارد که مباحث انحرافی آن در ماهواره به سهولت و با شدت به ذهن مخاطبان تزریق نشود.(موارد فوق به قدری تکان دهنده است که مباحثی چون مدیریت ذهن مخاطب در اثر انتشار اکاذیب و سایر مضرات ماهواره در این کلام نمی گنجد.)

اما سوال اساسی که باید پرسیده شود و دولت های دهه اخیر باید بدان پاسخ دهند این است؟ آیا دیش ماهواره و رسیور آن در کشور تولید می شود؟ آیا این حجم از دستگاه های نصب شده و دستگاه های قابل نصب که با یک تلفن در محل قابل تحویل است، به صورت قانونی از مرز ها می گذرد؟ اگر پاسخ مثبت است که واویلاست و اگر منفی است بازهم نشانه ای بر بی لیاقتی و فساد حاکم در دستگاه های دولتی و اجرایی است که عهده دار این امور هستند. این حجم از واردات غیر مجاز و به اصطلاح قاچاق، آن هم برای چنین تجهیزاتی با چنین حجمی چه توجیهی جز ارتشا و زد و بند و فساد گسترده در دستگاه های مربوطه می تواند داشته باشد؟

چرا هیچ کس به این سوالات پاسخ نمی دهد و آقایان فقط برای جمع آوری و عدم جمع آوری ماهواره از روی پشت بام ها چشم می درانند و هوچی گری می کنند؟ چرا هیچ کس سر منشاء را نمی بیند؟